CS Mioveni a câştigat derby-ul cu Petrolul

0

În cel mai important meci al ligii a II-a, seria a II-a, elevii lui Ionuţ Popa au învins Petrolul, scor 2-0.

În afară de duelul apring dintre jucătorii celor două formaţii, acestă partidă a adus şi un duel al băncilor tenhnice, Ionuţ Popa şi Vivi Răchită.
Câştig de cauză a avut tehnicianul celor din Mioveni, reuşind să ajungă la trei victorii şi un egal pe banca ‘’galben-verzilor’’, în cele patru etape disputate de când a venit la echipă.
Desfăşurarea partidei:
Minutul 14, 1-0. Claudiu Ionescu înscrie cu un lob de la 10 metri peste Marinescu, ieşit la întâmpinare.
Minutul 69, 2-0. Lircă execută în forţă pe jos o lovitură liberă de pe partea dreptă, iar Plecanciuc ciupeşte mingea, o deviază, iar acestă intră în plasă.
Arbitru: Dragoş Istrate; Asistenţi: Vasile Marinescu şi Valentin Avram (toţi din Bucureşti).
După acest rezultat, CS Mioveni a urcat pe primul loc al clasamentului, cu 25 de puncte, iar Petrolul a coborât pe patru cu 22 de puncte.