Argerșenii, invitați să participe la mitingul iubitorilor de animale

0
Publicat:
Ultima actualizare:

46 de organizații pentru protecția animalelor  organizează, astăzi, la București,  un miting  împotriva întențiilor de omorâre în masă a câinilor fără stăpân. Vicepreședintele Federației Naționale pentru Protecția Animalelor, Carmen Arsene,  face un apel și către ONG-urile și  iubitorii de animale din Argeș să li se alăture în această acțiune.

“Protestăm față de maniera în care conducerea Comisiei de Administrație Publică, amenajarea teritoriului și echilibru ecologic din cadrul Camerei Deputaților (prin d-na Sulfina Barbu, Președinte) a relaționat cu Organizațiile Neguvernamentale interesate de Propunerea Legislativă nr. 912 (de modificare a O.U.G 155/2001 privind gestionarea cainilor fara stapan) dar si impotriva amânării nejustificate a discutării respectivei propuneri legislative.”, se arată într-un comunicat de presă semnat de  Carmen Arsene, vicepreședintele Federației Naționale pentru Protecția Animalelor. 

Argeșeanca   precizează că , timp de trei ani,   Comisia pentru Administratie Publică, Amenajarea Teritoriului și Echilibru Ecologic din cadrul Camerei Deputaților a tergiversat discutarea propunerii legislative, împiedicand legiferarea și aplicarea unor măsuri pentru rezolvarea problemei câinilor fără stapan (inregistrare, sterilizare și returnare),  Carmen Arsene spune că, astfel  s-a dat anumitor cercuri de interese, posibilitatea de a propune revenirea la soluții  den eutanasia sau încarcerarea în masă, soluții care s-au dovedit pe cât de falimentare, pe atat de costisitoare.

Mitingul va ave loc la Palatul Parlamentului, str. Izvor 2-4, în fața parcului Izvor, de la ora 15.00.

Piteşti

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite