Neamţ: S-au stabilit campionii naţionali la sărituri peste obstacole

0

Norbert Schumann de la Steaua şi echipa CSM Sibiu sunt marii câştigători ai competiţiei ecvestre de la Piatra Neamţ

Citeşte şi: Nepoata lui Gigi Becali, amazoană la concursul hipic de la Piatra Neamţ

Cei mai frumoşi bidivii din ţară, în spectacol la Piatra Neamţ

Finalele Campionatelor Naţionale de obstacole s-au încheiat ieri seară la Piatra Neamţ cu premierea celor mai buni sportivi şi cai din concurs. La seniori, locul I a fost ocupat de Norbert Schumann de la clubul Steaua care a avut un parcurs aproape perfect pe calul Don Juan 140, respectiv  0,5 puncte de penalizare din cele trei probe.

Pe locul al doilea s-a clasat tot un sportiv de la Steaua, Aurel Cojocariu, cu calul Duende, iar locul al treilea a fost ocupat de Radu Ilioi (CSM Sibiu) cu calul Cirak.

În proba pe echipe, prima poziţie a fost ocupată de CSM Sibiu, iar poziţia secundă a fost împărţită de CS Sfântu Gheorghe şi Romsilva Târgu Neamţ. Pe ultima poziţie a podiumului s-a clasat echipa clubului Steaua.

La festivitatea de premiere a competiţiei derulate timp de patru zile la baza hipică din Piatra Neamţ au mai fost recompensaţi amatori, copii şi debutanţi, valoarea totală a premiilor oferite de Federaţia Ecvestră Română fiind de 15.000 de lei.