Voleibalistele de la Unic Piatra Neamţ debutează la Bratislava în Challenge Cup UPDATE

0

Urmare a performanţelor obţinute în anii anteriori, nemţencele au intrat direct în turul II al competiţiei europene de volei. Returul cu Slavia va avea loc peste o săptămână în sala Polivalentă din Piatra Neamţ.

Slavia Bratislava - Unic Piatra Neamţ 3:1

Pietrencele au pierdut prima maşă a meciului cu echipa din Slovacia după ce şi-au adjudecat primul set cu 25 la 13. Gazdele au revenit şi au câştigat însă următoarele trei seturi cu 25:22,  25:23 şi 25:20, după un meci în care echipa din Piatra Neamţ a opus rezistenţă.

Unic are şansa de a trece în faza următoare a competiţiei europene peste o săptămână pe 7 decembrie. Prima condiţie este să învingă pe Slavia, dar trebuie să câştige şi «setul de aur» care va desemna echipa calificată în turul III al Challenge Cup.

..........................................

Pentru meciul de astăzi, lotul echipei nemţene de volei a plecat spre Slovacia încă de vineri, cu autocarul. Drumul lung, de peste 1000 de kilometri şi oboseala ar putea afecta randamentul jucătoarelor din Piatra Neamţ.

Mergem să batem în Slovacia ca să ne facem returul uşor la Piatra Neamţ", a spus antrenoarea Mihaela Voivod.

Confruntarea de la Bratislava va fi arbitrată de Serhei Hulka (din Ucraina) şi Maciej Twordowski (din Polonia).