Neamţ: Cicliştii de la Torpedo Zărneşti cei mai buni la Cupa Federaţiei (Update foto)

0

Braşovenii Ionuţ Sdrăilă şi Vlad Nicolae Dobre au urcat pe prima treaptă a podiumului în clasamentele generale de concurs la juniori mari şi cadeţi. Vezi aici rezultatele şi premianţii întrecerii desfăşurate timp de patru zile pe traseele de concurs din Neamţ.

Update ora 13.00: La competiţia ciclistă s-au înscris 52 de participanţi dar au terminat întrecerile doar 46 dintre ei.

„A fost o organizare perfectă, ca la Turul României. Rezultatele au fost influenţate însă de vremea nefavorabilă din a treia zi de concurs, atunci când sportivii au trebuit să facă faţă frigului şi ploii", a spus Valeriu Andoniu, organizatorul de competiţii al Federaţiei Române de Ciclism şi Triatlon.

Neamţ: Start în Cupa Federaţiei la ciclism (Fotogalerie)

Clasament general juniori:

1. Ionuţ Sdrăilă (CS Torpedo Zărneşti) - (timp: 2h.16min.17sec.)

2. Cristian Răileanu (Echipa Naţională a Rep. Moldova)

3. Ion Brânzea (CS Petrolul Ploieşti)

Clasament general cadeţi:

1. Vlad Nicolae Dobre  (CS Torpedo Zărneşti) - (timp: 4h.32min.43sec.)

2. Grigore George Mihai  (CS Olimpia Bucureşti)

3. Cătălin Iorga (CS Bilal Constanţa)

Cea mai dificilă etapă a fost cea desfăşurată sâmbătă pe ruta Gârcina - Agapia şi retur întinsă pe o distanţă de 70 de kilometri.

„A fost un traseu de fond cu diferenţe de nivel mari şi căţărări la Crăcăoani şi Budălauca, înainte de Poiana Negreşti, care au făcut departajarea de pluton a câştigătorilor", a spus Nicolae Pienescu, de la Veloclub Piatra Neamţ.

Clasament general sprinteri:

1. Cristian Răileanu (Echipa Naţională a Rep. Moldova) - (18 puncte)

2. Gal-Oravecz Istvan (CS Intersport Miercurea Ciuc) - (14 puncte)

3. Terebesi Istvan (CS Mureşul) - (11 puncte)

Clasament general căţărători:

1. Lucian Oprea (CS Petrolul Ploieşti) - (14 puncte)

2. Ion Brânzea (CS Petrolul Ploieşti) - (9 puncte)

3. Terebesi Istvan (CS Mureşul) - (6 puncte)

-------------------------

Sportivii se întrec astăzi pe distanţă totală de 38,4 kilometri formată din 24 de tururi a câte 1,6 km. Traseul este cu circuit închis prin centrul municipiului.

Plecarea și sosirea sunt stabilite în zona Teatrul Tineretului, iar la ora 11.00 va avea loc festivitatea de premiere.