Neamţ: Ceahlăul învinge cu 3-0 pe Dinamo II

0

Cu victoria de astăzi echipa din Piatra Neamţ este campioana seriei.

FC Ceahlăul a învins clar în deplasarea de astăzi a doua echipă a lui Dinamo, în ultima etapă a Ligii a doua, seria I. Meciul, disputat în deplasare la Bucureşti, a fost tranşat în repriza secundă când s-au înscris toate cele trei goluri.

Scorul a fost deschis după pauză, la 9 minute de la reluare, de George Sofroni, care a fructificat o pasă a atacantului Doicaru. Acelaşi Sofroni măreşte diferenţa pe tabelă în minutul 63 după ce reia în plasă o pasă a lui Bădescu care a trecut prin faţa porţii. Ultima reuşită venită cu 4 minute înainte de finalul meciului a aparţinut atacantului Radu Doicaru, scăpat singur cu portarul dinamoviştilor, Alexandru Vlad.

Pietrenii revin în Liga I după doar un an de la retrogradare. Ceahlăul a promovat împreună cu FC Ploieşti, formaţie care a încheiat campionatul tot cu o victorie, 1-0, cu Delta Tulcea.