Ceahlăul, liderul seriei/5-2 cu Delta Tulcea

0

Nemțenii au întors meciul în repriza secundă după ce erau conduși la pauză cu 1-2.

Gazdele au început cu trac partida restantă din prima etapă a ligii secunde, seria I. Vestea că în Cupă vor juca cu Dinamo primită înaintea debutului de meci, parea să-i fi afectat serios pe oamenii lui Marin Barbu, iar după o jumătate de oră de joc nemțenii erau deja conduși de oaspeți cu 2-0 după reușitele lui  Răzvan Radu (min. 17) și Ciobanu (min. 30).

Cebotaru a reaprins speranțele înainte de pauză după ce a transformat o lovitură de la 11 metri (min. 45), iar Bălțoi a egalat situația de pe tabelă în minutul 71.  Golul desprinderii a fost înscris de Achim în minutul 80, iar Bălțoi și Bădescu au semnat victoria clară prin reușitele din minutele 84 și 87.

Cu 9 puncte din trei partide și un golaveraj de 11-2, nemțenii s-au instalat pe prima poziție în clasament depășind la golaveraj Săgeata Năvodari, echipă care are de asemenea maximum de puncte.