Ceahlăul - Vaslui 1-3. Wesley a reușit al treilea hattrick!

0

FC Vaslui a reintrat în lupta pentru titlu, câștigând clar meciul cu Ceahlăul, la Piatra Neamț, ultimul din etapa cu numărul 21 a Ligii 1. Golurile partidei de la Piatra Neamț au fost marcate de Golubovici (min. 84), respectiv Wesley (min. 11, 27 și 72).

Echipa vasluiană a dominat întâlnirea și a câștigat la pas, ea detașându-se în prima jumătate de oră. Primul gol s-a marcat dintr-un penalty acordat după ce Monroy l-a tras pe Wesley, care preluase un balon pe piept. Lovitura a fost transformată de atacantul oaspeților (min. 11).

Același jucător a izbutit și golul doi, în minutul 27. Adailton a centrat din corner, iar jucătorul cu numărul 90 a trimis balonul în poartă cu o lovitură de cap. Pentru ca în minutul 72, Wesley să realizeze "tripla" printr-un șut bine plasat. El a ajuns la 18 goluri în această ediție de campionat, ocupând primul loc în clasamentul golgheterilor.

Gazdele și-au salvat onoarea în minutul 84, când Golubovici a executat foarte bine o lovitură liberă de la marginea careului mare.

FC Vaslui mai putea marca în alte două rânduri. Și o putea face prin același Wesley. În minutul 24, portarul Ceahlăului, Jovici a avut un reflex salvator și a respins mingea șutată cu exteriorul de vedeta Vasluiului, iar în minutul 52, el a trimis peste poartă.

Una caldă, alta rece pentru echipele nemțene angrenate în turneele play-off

Ceahlăul a mai avut o bună ocazie de gol în minutul 54, când Borjan a deviat în corner șutul lui Constantinescu.
Sânmărtean și colegii lui au reușit să se revanșeze pentru eșecul (1-2) suferit în tur.

În urma acestui succes, FC Vaslui este pe locul 5 al clasamentului, cu 39 de puncte, în timp ce Ceahlăul a rămas pe 12, cu 23.

CEAHLĂUL: Jovici - Dumitraş, Forminte, Cazan, Druga - Achim, Monroy - Bădescu, Golubovici, Stana - Gafiţa

Rezerve: Villadsen, Ichim, M. Popa, Chitoşcă, Constantinescu, Ţepeş, Viţelaru

VASLUI: Borjan - Milanov, Papp, M. Constantin, Paito - N'Doye, Anderson - Adailton, Wesley, Sînmărtean - Temwanjera

Rezerve: Straton, Savio, Ad. Gheorghiu, Y. Bello, N. Stanciu, Farkas, Gladstone

Arbitru: Ad. Cojocaru

Asistenți de margine: Ed. Ungureanu, M. Nagy

Rămâi pe neamt.adevarul.ro ca să afli toate informaţiile zilei!