Neamţ: Ceahlăul scoate o remiză fără goluri la Oţelul Galaţi

0

Pietrenii au obţinut primul punct din acest sezon

Jucătorii antrenaţi de Florin Marin au terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată astăzi în deplasare la Galaţi, cu Oţelul. Meciul s-a disputat fără spectatori în urma deciziei Ligii Profesioniste de Fotbal care a sancţionat clubul organizator pentru lipsa turnicheţilor de la intrare.

Partida s-a jucat într-un ritm destul de lent influenţat şi de căldura de la ora jocului (18.00). Din prima repriză s-au remarcat doar ocazia  gălăţeanului Axente care a reluat peste poartă centrarea lui Mojsov şi şansa irosită de nemţeanul Prodan care a profitat de o eroare a aparării gazdă, însă şutul său din colţul careului a fost respins de  Sergiu Costin.

Gazdele puteau da lovitura pe final când Paraschiv a driblat doi jucători nemţeni în careu, l-a lobat şi pe portarul Savu, dar mingea a fost scoasă din faţa porţii de un fundaş al oaspeţilor.

Etapa viitoare, Ceahlăul va juca pe teren propriu cu Dinamo, jocul fiind programat vineri, 14 august.

Echipa nemţenilor care a început meciul de la Galaţi:
G. Savu, Burlacu, Forminte, Floricel, Barna, Bădescu, Achim, Onciu, Prodan, Cebotaru, Gafiţa.
În repriza a doua au intrat Tudosă, Vinicius şi Ferariu care i-au înlocuit pe Prodan, Gafiţa şi Onciu.