Neamţ: Ceahlăul câştigă primul meci pe teren propriu: 2-1 cu Bistriţa

0

Nemţenii au întors soarta meciului după ce erau conduşi la pauză

Ceahlăul a obţinut sâmbătă seara prima victorie pe propriul teren după ce a învins cu 2-1 pe Gloria Bistriţa. Prima parte a jocului a fost echilibrată cu un plus pentru oaspeţi care au ratat două bune ocazii prin Coroian. În minutul 39, Lucian Sânmărtean a executat înşelător o lovitură liberă, iar gafa portarului Roheţki i-a trimis pe ardeleni în avantaj la cabine.

În partea a doua a jocului, Mihai Ionescu debutant pe banca tehnică a nemţenilor ca antrenor principal, l-a trimis în teren pe atacantul Gafiţa în locul lui Doicaru, iar jocul gazdelor s-a schimbat în bine. În doar trei minute (’61 -‘63), Ceahlăul a egalat (Forminte) şi a trecut în avantaj (Bădescu). „Am demonstrat că avem caracter şi am întors jocul în favoarea noastră”, a declarat proaspătul antrenor al pietrenilor.