Neamţ: Sportivii clubului Ronin au luat şapte medalii la Campionatul Naţional de Karate

0

La competiţia de la Orăştie, tinerii pietreni au cucerit trei medalii de aur, două de argint şi două de bronz

Sportivii clubului „Ronin” din Piatra Neamţ au obţinut rezultate deosebite la „Cupa Dacicus”, etapă inclusă în Campionatul Naţional de Karate, desfăşurată la Orăştie.

Pietrenii au urcat de trei ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului după prestaţiile Alexandrei Focşăneanu (11 ani) şi Bogdan Barcan (15 ani), ambii la proba de kumite, respectiv Ilinca Vişan (14 ani) la proba de kata.

Tot la proba de kata, Mihnea Baciu (14 ani) şi Francesca Irimia au luat locul al II-lea, sportiva de 16 ani cucerind şi o medalie de bronz la proba de kumite. La kumite, pe podium s-a clasat şi Ionuţ Alexandroaia (13 ani).

„Aceste rezultate au venit si pe fondul unei bune pregatiri fizice si a unui stagiu facut de sportivi, in urma cu două săptămâni, la Piatra Neamţ, cu sensei Florin Curileac, campion mondial şi multiplu campion european de karate“, a declarat Ionuţ Ştefanescu, preşedintele clubului „Ronin“ care a fost desemnat şeful comisiei de arbitraj al competiţiei de la Orăştie.

La concursul desfăşurat la finele săptămânii trecute au participat 168 de sportivi proveniţi de la 16 cluburi din ţară şi de la un club din Italia.