Stiri din Piatra Neamt

„Bunica” județului Neamț împlinește 105 ani. Ce urare îi faceți?

14 ianuarie 2012, 07:30 |  Autor: Florin Jbanca | 

Cuvinte cheie: Piatra Neamt, Elena Vamanu, Valeni, Moreni, 105 ani, longevitate,

Elena Vamanu (în mijloc) împlinește 105 ani de viață

Piatra Neamt

Elena Vamanu (în mijloc) împlinește 105 ani de viață

 

Elena Vamanu din satul Moreni, comuna Văleni, cel mai longeviv locuitor din Neamț, este sărbătorită de oficialitățile locale și de preotul din sat. În localitate trăiesc aproape 200 de persoane care au depășit vârsta de 80 de ani.

Elena Vamanu s-a născut în anul răscoalei de la Flămânzi și se ține încă bine la venerabila vârstă pe care o împlinește sâmbătă, 14 ianuarie. Femeia are încă simțul umorului nealterat și  recunoaște că nu-i mai știe pe mulți dintre vecini.

„Am muncit o viață la C.A.P, am mâncat ce-am avut, iar pastile nu am luat că-s scumpe. De vreo 40 de ani sunt văduvă, iar cât a fost bărbatul meu pristav la boier, am dus împreună greutățile vieții", spunea femeia în urmă cu doi ani.

În evidențele oficiale, din cei 1800 de locuitori ai comunei Văleni, trăiesc aproape 200 de persoane care au depășit vârsta de 80 de ani.

„Viața sănătoasă, clima și alimentația naturistă ne țin până la adânci batrâneți", explica secretul longevității Mircea Sâia.



Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole