Oradea: S-au doborât recorduri naționale, la tirul cu arcul

0

De vineri până duminică, cei mai buni arcași din România s-au întrecut la Oradea, în cadrul Cupei Federației și a Cupa Redpoint Outdoor.

Cu ocazia celei de -a doua ediții a Cupei Redpoint au concurat șaizeci de sportivi trăgători cu arcul, de la mai multe cluburi din țară. Orădenii, care nu au o tradiție extraordinară în acest sport, au reușit să facă o imagine bună, ocupând la seniori arc tradițional atât locul întâi (Wilhelm Akos – Redpoint Oradea) cât și locurile trei, patru, cinci, șase și nouă. La compound bărbați, Kovacs Laszlo de la Redpoint Oradea s-a clasat pe locul trei. Pușca Gigi, de la clubul Minerul Aninoasa, a doborât la acest concurs două recorduri naționale. Unul dintre ele este acumularea a 116 puncte, din 120 posibile, din doar 12 săgeți. Comisia de arbitraj a fost formată din Adriana Hoppe (arbirtu continental) și Frai Constantin (arbitru național). Director de concurs a fost Lucian Tămășiloiu. “Este unul dintre puținele sporturi în care nu te poate fura nimeni”, a spus Mircea Stroe, președintele clubului Redpoint Oradea.