Stiri din Oradea

Oradea: La şcoală cu ghiozdanul vechi în spate

10 septembrie 2009, 21:21 |  Autor: Claudia Vidican  | 

Oradea: La şcoală cu ghiozdanul vechi în spate

Oradea: La şcoală cu ghiozdanul vechi în spate

 

Începerea anului şcolar înseamnă pentru unii copii scoaterea de la naftalină a ghiozdanelor vechi, produsele noi fiind un lux.

Maria Varga are zece ani şi a trecut în clasa a IV-a la Şcoala Generală numărul 8 din Oradea. Spre deosebire de colegii de şcoală sau alţi copii a căror situaţie financiară le permite un trai mai bun, Maria aşteaptă începerea şcolii cu emoţii, dar cu atitudinea cumpătată a unui om mare. Nu şi-a cumpărat încă nimic din cele necesare.

Amână pe cât posibil achiziţionarea caietelor şi creioanelor, în speranţa că de undeva se vor găsi banii necesari. Ghiozdanul şi penarul pe care le va folosi vor fi cele cu care intrat în clasa întâi, primite ca donaţie de la o familie generoasă din Elveţia.

„Mi-am pregătit deja geanta. Am curăţat-o şi arată ca nouă”, povesteşte senină Maria, a cărei viaţă a însemnat până în prezent o perpetuă luptă pentru supravieţuire, având în vedere că din 2003 suferă de epilepsie.

Discriminată social

Când s-a înscris la şcoală a trebuit să se lupte câteva luni pentru a fi acceptată. „Din cauză că nu fusese la grădiniţă şi fiindcă e mai creolă, conducerea de atunci a şcolii nu a vrut să o accepte”, îşi aminteşte Dorina, care îşi creşte singură fiica.

Cele două sunt convinse că Maria va ajunge avocat sau medic, având în vedere rezultatele bune de la învăţătură. „În fiecare an ne pregătim din timp. Avem grijă ca toate lucrurile să fie curate şi economisim ca să putem cumpăra cele necesare. Dar e din ce în ce mai greu. Şi cumpărând cele mai ieftine caiete, tot va trebui să cheltuim o sută de lei”, recunoaşte Dorina. 

Încălţăminte păstrată pentru noul an

În urmă cu un an, Maria a primit cadou o pereche de încălţăminte sport, de firmă. Deşi i-ar fi putut purta, i-a păstrat pentru începerea anului şcolar, ca să aibă şi ea ceva nou atunci când colegele de clasă se vor lăuda cu rechizitele lor nou-nouţe.
Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    Instalarea prim-ministrului pupilă Victor Ponta, la Guvern, în fostul birou al mentorului-inculpat Adrian Năstase, capătă un înţeles simbolic aparte astăzi, după manevrele de la Inspectoratul de Stat în Construcţii. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

    VIDEO "Dacii - Adevăruri tulburătoare 2012": filmul, vizionat de sute de mii de români, răstoarnă istoria

    „Istoria României se bazează pe un lung şir de falsuri?" Răspunsurile oferite în documentar au provocat o veritabilă frenezie: peste 360.000 de vizualizări, aproape 800 de comentarii.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole