CSM Frigoconti a învins marți seară una dintre cele mai bune echipe din Europa

0
CSM Oradea
CSM Oradea

CSM Frigoconti s-a impus aseară cu 11-10 în faţa echipei Szeged Beton, deţinătoarea Trofeului LEN 2009, după un adevărat tur de forţă. Kincses şi Diaconu au fost principalii marcatori au orădenilor. Cei doi au înscris şapte din cele unsprezece goluri ale formaţiei gazdă.

Bazinul acoperit „Crişul” a găzduit, aseară, partida dintre CSM Frigoconti Oradea şi Szeged Beton, o nouă etapă a Interligii Europene de Polo.
Orădenii au întâlnit una dintre cele mai bune echipe din Europa, deţinătoarea Trofeului LEN 2009. Roş-albaştrii au început în forţă, marcând de trei ori consecutiv. Jucătorii din Szeged au redus din diferenţă, însă bolta lui Tiberiu Negrean a pus capăt primului sfert.

Final tensionat

Jucătorii maghiari şi-au adjudecat următoarele două sferturi cu 3-2, respectiv 2-1, însă în zadar. Deşi a început sub semnul echilibrului, actul final a fost cel mai complicat.

Deţinători ai unui trofeu european, poloiştii din Szeged au restabilit egalitatea cu un minut înainte de final. La ultimul atac, Nicoale Diaconu a stabilit rezultatul final, 11-10. Pe 11 martie, CSM va întâlni la Oradea formaţia din Eger.