Poloiştii români au câştigat în faţa australienilor şi şi-au rezervat un loc la Cupa Mondială de Polo 2011

0

Tricolorii poloiştii s-au calificat la Cupa Mondială de Polo  care va avea loc în China anul viitor.

Românii s-au remarcat încă de la începutul meciului de polo şi au reuşit să se distanţeze la 4-2 şi 5-3. Cu toate că australienii au ripostat în repriza a treia, la pauză, însă, scorul a fost tot în favoarea tricolorilor, cu 6-4. Australia a condus cu 1-0 şi 2-1, după care România a trecut la timona jocului, reuşind să practice un joc defensiv de excepţie.

Final gradios

Sfârşitul meciului a fost unul favorabil pentru poloiştii români, care, nu doar că s-au ales cu locul cinci, dar mai important, cu o calificare la Cupa Mondială de Polo din China, care va avea loc anul viitor în Shangai. Marcatorii echipei României, care este antrenată de Istvan Kovacs, au fost Iosep 3 goluri, Goanţă 2, Negrean 1, Diaconu 1, Buşilă 1, Georgescu 1.