Oradea, reprezentată la Eurovision de un artist care a înconjurat lumea cântând și a împărțit scena cu Placido Domingo

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Lucian Oros
Lucian Oros

Oradea este din nou în cărți la Eurovision. După ce trupa orădeană Hotel FM a reprezentat România la Eurovision în 2011, orădeanul Lucian Oros a reușit să ajungă anul acesta în finala națională. Lucian  a făcut înconjurul lumii cântând și a fost chiar pe aceeași scenă cu Placido Domingo.

După ce a făcut înconjurul lumii cântând pe vase de croazieră, Lucian Oros, în vârstă de 31 de ani, va reprezenta Oradea la finala națională a concursului Eurovision. Acesta este al doilea an consecutiv când artiști orădeni cântă în finala națională a concursului, având în vedere că anul trecut trupa Hotel Fm nu doar că a ajuns în finală, ci a și câștigat-o, reprezentând cu succes România la Düsseldorf.

Pe aceeași scenă cu Placido Domingo

Lucian Oros trăiește pentru muzică și artă. Prima trupă, Pseudonym, cu care va cânta în marea finală de sâmbătă, și-a întemeiat-o la vârsta de 15 ani, împreună cu Mailat Anghel, Sebastian Simian şi Stelian Ivănescu. În 1997 au scos pe piață primul lor album, „Aşa a fost să fie...", cu piese compuse chiar de el, precum: „Bad guys", „Take me" sau „Fly Away". Doi ani mai târziu a intrat la Facultatea de Muzică din Oradea, la secțiunea canto, și, în paralel cu muzica, a pătruns în tainele radioului, colaborând cu Radio Contact, ca animator şi director de producţie spoturi publicitare. În anul cinci de studenție a ajuns în finala concursului „Hariclea Darclée" și, fiind remarcat de către specialiştii austrieci, a obținut o bursă de doi ani în Graz (Austria).  „În 2004, la o audiţie pentru finalizarea distribuţiei operei «Goya» de Gian Carlo Menotti, pusă în scenă în cadrul festivalului de vară Klangbogen, am avut șansa de a fi admis în echipă și de a cânta pe aceeaşi scenă cu celebrul tenor Placido Domingo", își amintește Lucian Oros.

A făcut înconjurul lumii cântând

A revenit la Oradea în 2005 însă, după mai multe încercări de afirmare, dezamăgit de iţele încurcate ale vieţii muzicale româneşti, în 2009 a decis să plece pe vase de croazieră americane, în calitate de cruise staff, solist vocal si international host. „Am făcut de toate, de la traduceri şi până la programe artistice pentru turiştii aflaţi la bord", spune Lucian, care a petrecut aproape trei ani pe oceane, ca solist vocal şi coordonator de spectacole. „Am avut ocazia să colind lumea în lung şi-n lat, să urc pe scenă în spectacole grele, precum «Grease», «Rat Pack» şi multe altele", spune Lucian, pentru care succesul de pe oceanele lumii au reprezintat doar o etapă în care a acumulat experienţă şi s-a perfecţionat ca artist. „Dorinţa acerbă de a cânta pe meleaguri româneşti m-a făcut să mă întorc acasă, să repun pe picioare formaţia Pseudonym şi să-mi croiesc în ţară un traseu muzical", spune artistul.

Tot ce e mai bun

Lucian Oros participă pentru prima oară la Eurovision, fiindcă a aşteptat piesa potrivită, care să îl reprezinte în totalitate, așa cum o face „The best a man cand get", realizată în colaborare  cu un suedez şi un maltez: Mats Tarnfors şi Gerard James Borg. „Pentru sâmbătă seară, mizez pe carismă, voce și prezență scenică", recunoaște Lucian, care speră că voturile publicului îl vor duce la Baku, în Azerbaijan, la marea finală din luna mai.

Oradea, pepinieră de artiști

Managerul lui Lucian Oros este Florin Budeu, cel care s-a ocupat și de trupa Hotel Fm. Potrivit acestuia, este normal ca Oradea să aibă, an de an, reprezentanți în finala acestui concurs. „În Oradea se face muzică de calitate. Există profesori precum Meda Horjean, Monica Molnar sau Valeria Dinu Mișcuția, care pregătesc tineri artiști. Avem și instrumentiști foarte buni", a spus Florin Budeu. În ceea ce privește faptul că de trupa Hotel Fm nu s-a mai auzit nimic după Eurovision, acesta a explicat că Hotel Fm a fost un proiect special creat pentru acest concurs și că fiecare membru al trupei are în desfășurare proiecte individuale de succes.

Oradea

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite