Întreceri de fotbal, tenis de masă, șah sau pescuit sportiv între jandarmi, de ziua lor

0

Pentru că săptămâna viitoare este ziua lor, jandarmii au început să se sărbătorească deja prin competiții sportive. Ei s-au întrecut deja în cadrul campionatului de minifotbal și în cadrul campionatului de pescuit sportiv.

Jandarmeria Română împlineşte pe 3 aprilie 162 ani. Astfel jandarmii bihoreni sărbătoresc momentul cu întreceri la fotbal, tenis de masă, şah şi pescuit sportiv.

În această săptămână s-au desfăşurat deja concursurile de fotbal şi pescuit sportiv.

La campionatul de minifotbal, desfăşurat pe terenul sintetic din curtea Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Bihor, s-au înscris 8 echipe, astfel: 3 echipe ale Detaşamentului Mobil, câte o echipă din: Comandament, Detaşamentul 2 şi 3 Pază şi Protecţie Instituţională din Oradea, Detşamentul 4 Beiuş şi Detaşamentul 5 Marghita.

După faza grupelor, au urmat semifnalele şi finalele. Campionatul a fost câştigat de echipa Comandamentului, după ce  a întrecut cu scorul de    2-0 echipa Detaşamentului 3 Pază şi Protecţie Instituţională Oradea, iar pe locul 3 s-a clasat echipa Detaşamentului 2 Pază şi Protecţie Instituţională Oradea, după ce a învins cu scorul 4-0 echipa Detaşamentului 4 Beiuş.

Campionatul de pescuit sportiv s-a desfăşurat pe balta Olosig din loc. Săcuieni şi a aliniat la start 22 echipe de la Jandarmeria, Poliţia TF, Poliţia de Frontieră şi Penitenciarul Oradea.

Locul I a fost câştigat de o echipă de la frontieră, iar locurile 2 şi 3, de echipe ale Jandarmeriei.