Filtre pentru combaterea turismului electoral

0
Publicat:
Ultima actualizare:
No title
No title

Polițiștii de frontieră bihoreni vor organiza șase filtre pe principalele artere din județ pentru a combate turismul electoral.

Polițiștii de frontieră bihoreni vor avea în pază 66 din cele 758 secții de votare dispuse  pe teritoriul județului. Însă pentru a combate turismul electoral, polițiștii vor organiza șase filtre pe cele mai importante drumuri din județ. "Filtrele vor fi dispuse pe drumul național 79, în localitatea Salonta, la intersecția cu Tinca, în localitatea Leș, în Borș, Biharia și Valea lui Mihai", a spus comisarul șef Nicolae Iancu, șeful Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Bihor.

Ștampile de vot mai puține

Două secții de votare din Oradea, câte una din localitățile Sălard și Mădăras vor funcționa doar cu patru ștampile. "Patru ștampile s-au deteriorat ori au dispărut și au fost întocmite procese verbale", a spus Florin Ardelean, purtătorul de cuvânt al Prefecturii. Ardelean susține că în cursul zilei de mâine, 14 echipe vor verifica secțiile de votare. "Fiecare instituție publică trebuie să fie dotată cu rampe de acces pentru persoane cu dizabilități pentru ca și această categorie de persoane să poată să își exercite dreptul", a adăugat Ardelean. În urmă cu două săptămâni, o secție de votare din Oradea nu era dotată cu rampă. Un bărbat imobilizat în scaun cu rotile a fost nevoit să voteze în afara secției, după ce membri comisiilor au asigurat măsuri suplimentare de siguranță. 

Oradea

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite