Stiri din Oradea

Echipajele de deszăpezire au reuşit să degajeze arterele importante din oraş şi din judeţ

6 februarie 2012, 08:32 |  Autor: Laura Breb  | 

Cuvinte cheie: Adevărul Oradea, ger, zăpadă, RER, deszăpezire, Bihor, drumuri judeţene, ,

Şoseaua Borşului

Şoseaua Borşului

 

Deşi în weekend cei de la RER nu au reuşit să facă faţă cererii de utilaje de deszăpezire, în această dimineaţa, angajaţii companiei au ieşit pe străzi înarmaţi cu lopeţi şi mături. La această oră se circulă greu, dar fără riscul de a se crea ambuteiaje. Poliţia recomandă viteza redusă, pentru a nu se produce tamponări.

Conform datelor furnizata de Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale, Filiala Bihor, în judeţ se circulă în condiţii de iarnă, însă nu există pericolul ca şoferii să rămână înzepeziţi. Pe DN1 la Oradea şi Aleşd şi pe DN75, la Ştei şi Măgura, zăpada este de un centimetru. Iar pe DN19,dar şi pe DN1H, la Şinteu, precum şi în apropierea localităţilor Drăgăneşti, Săcuieni, Marghita, Inand şi Spinus, zăpada este de până la doi centimetri.

Pe Aceeaşi Temă

În Bihor s-a acţionat cu 19 utilaje şi s-au răspândit 76 de tone de material antiderapant. În Oradea la ora actuală este polei pe alocuri, iar echipajele de deszăpezire lucrează.

Totuşi, după datele furnizate de Administraţia Naţională de Meteorologie, judeţul Bihor face parte din judeţele care au primit cod verde, adică scapă de avertizările de ninsori abundente şi frig, în timp ce sud-vestul ţării a primit cod portocaliu. 


Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole