CSU Atlassib Sibiu, o nouă victimă în Arena Antonio Alexe din Oradea

0
Foto ilustrație

CSM Oradea s-a impus pe propriul teren în fața echipei CSU Atlassib Sibiu, cu 77-65. Victoria i-a adus pe orădeni în lupta pentru play-off. Încă o dată, cel mai bun jucător al partidei a fost declarat sârbul Andelko Mandic.

Orădenii au îngenunchiat, aseară, CSU Atlassib Sibiu. Baschetbaliștii pregătiți de Cristian Achim au reușit să se impună la capătul celor 40 de minute de joc, cu 77-65. Deși la pauză erau conduși cu 43-28, roș-albaștrii s-au mobilizat uimitor. În sfertul al treilea, orădenii au zdrobit pur și simplu echipa din Sibiu. Gazdele au reușit un uimitor 15-4, după ce pierduseră primul sfert cu 18-21, iar pe cel de-al doilea cu 22-20.

Finalul a aparținut orădenilor

24-18 a fost rezultatul înregistrat în ultimul act. A fost suficient pentru ca baschetbaliștii orădeni să se impună și să spere la un loc în play-off. MVP-ul partidei a fost declarat sârbul Andelko Mandic, marcator a 24 de puncte. Pe durata partidei, Mandic a avut patru recuperări și trei pase decisive.