Baschetbaliștii orădeni s-au impus, ieri, pe terenul echipei CS Otopeni cu scorul de 84-69

0
CS Otopeni-CSM Oradea, 69-84

În ultimul sfert al întâlnirii, elevii lui Cristian Achim s-au impus cu 31-11. CSM și-a luat revanșa pentru înfrângerea suferită în turul campionatului, când au pierdut 80-81 în fața propriilor suporteri.

Orădenii au intrat în cărțile pentru calificarea în play-off după ce au învins, ieri, în deplasare echipa CS Otopeni. Partida a fost echilibrată, însă chiar din primul sfert, orădenii s-au impus cu 19-17. Cel de-al doilea sfert s-a desfășurat tot sub semnul echilibrului, însă și de această dată tot CSM s-a impus deși doar la un punct diferență, 18-17. Imediat după pauză, CS Otopeni a apăsat accelerația și a încercat să controleze meciul care curgea în favoarea oaspeților. A reușit într-o mică măsură, după ce a câștigat sfertul cu 24-16. A fost un simplu foc de paie. Actul final le-a aparținut baschetbaliștilot pregătiți de Cristian Achim care au marcat 31 de puncte față de 11 ale gazdelor, reușind să încheie etapa cu o victorie, scor 84-69. Sâmbătă, de la ora 18.00 în Arena Antonio Alexe, orădenii vor primi vizita echipei U Mobitelco Cluj.