Iaşi: Verdict şoc: jaful de la Tepro, îngropat de anchetatori

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Iaşi: Verdict şoc: jaful de la Tepro, îngropat de anchetatori
Iaşi: Verdict şoc: jaful de la Tepro, îngropat de anchetatori

După 9 ani de cercetări, nu s-a găsit niciun vinovat în furtul de 15 milioane de dolari de la fabrica de ţevi

Megadosarul economic „Tepro” a fost închis luna trecută după ce infracţiunea de abuz în serviciu, ultima  pentru care se mai făceau cercetări, s-a prescris.

Oamenii de afaceri cehi Zdenek Zemek, fostul acţionar majoritar al fabricii ieşene, şi Franmtisek Priplata (foto), Andrei Cătoiu, fostul director al Tepro, şi unii foşti înalţi funcţionari din FPS pot dormi liniştiţi. „Dosarul Tepro” cel în care au fost cercetaţi pentru subminarea economiei naţionale, fals, uz de fals şi abuz în serviciu a fost închis în luna august.


„Trebuia finalizat cu trimitere în judecată”


Astfel, pentru cele 15 milioane de dolari cu care a fost prejudiciată fabrica de ţevi ca urmare a vânzării utilajelor la fier vechi anchetatorii nu au reuşit să găsească nici măcar un vinovat. Ancheta a fost deschisă în urmă cu aproape nouă ani la Iaşi, şi a fost continuată de procurorii Servciului de Combatere a Infracţiunilor de Macro-Criminalitate Organizată din cadrul DIICOT Bucureşti care i-au scos de sub urmărire penală pe toţi cei acuzaţi de subminarea economiei naţionale.

 
Apoi, cele 109 volume au fost trimise înapoi la Iaşi pentru a se cerceta abuzul în serviciu contra intereselor publice, deşi infracţiunea era prescrisă. După ce dosarul a fost plimbat între procurori şi poliţişti a fost preluat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Iaşi. „Dosarul a fost soluţionat luna trecută. S-a constatat că infracţiunea de abuz în serviciu contra intereselor publice era prescrisă din anul 2005”, a precizat procurorul Carmina Pascal, purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Iaşi.


Procurorul şef adjunct Cătălin Borcoman a lăsat să se înţeleagă că responsabilitatea pentru soluţionarea dosarului aparţine acum colegilor de la Iaşi. „Dosarul a fost trimis în 2008 la Iaşi şi să întrebaţi acolo”, ne-a transmis scurt o subordonată a magistratului.


Fostul procuror ieşean Gheorghe Şuhan, cel care a instrumentat dosarul până în anul 2002, spune că acesta trebuia finalizat încă de atunci cu trimitere în judecată.


Nu cometez soluţia dată. Pot spune însă că în acest dosar erau elemente certe de vinovăţie. Când am lăsat eu dosarul era în proporţie de 95% terminat şi trebuia finalizat cu trimitere în judecată. Este un gust amar pentru mine”, a spus fostul magistrat Gheorghe Şuhan.


Istoria dosarului


Firma Zelezarny Veseli a cehului Zdenek Zemek a devenit în anul 1998 proprietara a 51 % din acţiunile fabricii de ţevi din Iaşi. Până la sfârşitul aceluiaşi an investitorii cehi şi-au luat angajamentul să plătească trei milioane de dolari şi apoi să investească alte cinci milioane în fabrică.


În anul 1999, în loc de investiţii s-a hotărât disponibilizarea unui număr de 1.300 de angajaţi şi tot atunci Departamentul de Control al Guvernului a stabilit că privatizarea Tepro s-a făcut în condiţii dubioase şi a sesizat procurorii. În urma anchetei, magistraţii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Iaşi au constatat că firma lui Zdenek Zemek a prejudiciat Tepro cu 15 milioane de dolari. Astfel, au fost puşi sub acuzare Zdenek Zemek, reprezentantul acestuia la fabrică Franmtisek Priplata şi delegatul său Theodor Gavula.


În atenţia procurorilor au ajuns şi Andreiu Cătoiu, directorul fabricii în perioada 1995-2000, Sergiu Şerbotei, fost director al secţiei „Privatizare” din cadrul FPS şi Ruxandra Jianu, membră a aceleiaşi comisii. În timpul anchetei, Zdenek Zemek şi Franmtisek Priplata au părăsit România. Până la închiderea ediţiei niciuna dintre persoanele care au fost cercetate în dosarul „Tepro“ nu a putut fi contactată.

Lider sindical ucis la comandă

Virgil Săhleanu, liderul sindical al Tepro, a atras atenţia autorităţilor că privatizarea societăţii şi disponibilizările au fost ilegale. Acesta a fost ucis pe 7 septembrie 2000 cu mai multe lovituri de cuţit de doi agenţi de pază. După cinci ani de la crimă au fost găsite vinovate şapte persoane. Printre acestea este şi Victor Bălan, fost director al Tepro, care a primit 15 ani de închisoare, Frantisek Priplata, condamnat la opt ani, iar ucigaşii lui Săhleanu-Ioan Tofan si Claudiu Bahnă au primit 25 de ani, respectiv 23 de ani de detenţie.

Iaşi

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite