Peste 100 de deţinuţi ieşeni încep şcoala
0Şcoala de Arte şi Meserii nr. 41 cu clasele I- X din Penitenciarul de Maximă Siguranţă Iaşi îşi va deschide luni porţile pentru elevii deţinuţi.
Persoanele încarcerate vor participa luni de la ora 10.00 la festivitatea de deschidere a anului şcolar 2010-2011. Înainte de a intra în sălile de curs elevii vor viziona un program artistic pregătit de colegii lor de detenţie.
Pentru a participa la cursurile de şcolarizare anul acesta s-au înscris 300 de deţinuţi, dar doar 112 au fost selecţionaţi. Cel mai tânăr elev are 21 de ani, iar cel mai în vârstă 59.
„Rechizitele vor fi puse la dispoziţie de Penitenciarul Iaşi, iar manualele de către şcoala nr. 41. În urma frecventării cursurilor şcolare, persoanele private de libertate beneficiază de 30 zile câştig / an şcolar, care se acordă numai în cazul absolvirii anului şcolar", a precizat Gabriela Topoliceanu, purtătorul de cuvânt al Peniteciarului Iaşi.