Iaşi: Bătaie ca-n codru pe DJ 282
0Două grupuri din localitatea Gropniţa şi-au reglat conturile duminică după-amiază în văzul lumii. Doi fraţi au ajuns la spital iar poliţiştii au deschis un dosare penale pentru infracţiunea de ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea liniştii publice.
Poliţiştii spun că fraţii Gheorghe şi Vasile P. (46, respectiv 49 de ani), din Gropniţa, aflaţi sub influenţa alcoolului, s-au întâlnit pe DJ 282 Bulbucani cu trei persoane din comună care mergeau cu o căruţă şi au provocat un scandal.
Vasile P. a ieşit în faţa atelajului. Din cauza unir dispute mai vechi Gheorghe P. l-a ameninţat pe Marinel M. (23 de ani) după care s-au lovit reciproc, mai spun oamenii legii. În urma conflictului, cei doi fraţi au fost duşi la spital având nevoie de îngrijiri medicale.
Citeşte şi: Iaşi: Judecaţi după ce i-au făcut cadou unui amic o bătaie soră cu moartea
„A fost întocmit dosar penal pentru infracţiunile de ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea liniştii publice urmând ca încadrarea faptelor de agresiune, să se facă în funcţie de numărul de zile de îngrijiri medicale, pentru care se vor dispune măsuri legale", a spus Mădălin Ţăranu, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Iaşi.