Iaşi: Frantişek Priplata a scăpat definitiv de închisoare
0
Un tribunal din Cehia a decis ca omul de afaceri Frantişek Priplata (foto) să nu facă nicio zi de închisoare, deşi a fost condamnat definitiv la opt ani în România pentru instigare la omor în
Un tribunal din Cehia a decis ca omul de afaceri Frantişek Priplata (foto) să nu facă nicio zi de închisoare, deşi a fost condamnat definitiv la opt ani în România pentru instigare la omor în cazul asasinatului fostului lider de sindicat Virgil Săhleanu.
Acesta a reuşit să-şi amâne, pe motive medicale, executarea sentinţei, apoi a fugit din ţară. Ministerul Justiţiei a solicitat autorităţilor cehe să-l extrădeze, dar solicitarea a fost respinsă. „Statul ceh trebuie să respecte legislaţia europeană care prevede că o hotărâre definitivă şi irevocabilă nu poate fi desfiinţată“, a spus Gheroghe Vizitiu, unul dintre procurorii care s-au ocupat de dosar.