Iaşi: EXCLUSIV Poveştile neştiute ale Operei Naţionale din Iaşi (VIDEO)
0
Marcel Fischer spune pentru “Adevărul de Seară” cum s-a născut Opera Naţională pentru că a fost acolo din prima zi a instituţiei, 1 iunie 1956.
La 53 de ani de la spectacolul inaugural, „Adevărul de Seară“ vă prezintă episoade din istoria glorioasă a Operei Naţionale Române de la Iaşi, prin ochii unicului fondator în viaţă.
Marcel Fischer şi-a petrecut copilăria la teatru, în librării de lux, adolescenţa în lagăr, tinereţea pe podelele de lut ale ţăranilor din Podu Iloaiei. La 31 de ani, participa la fondarea Operei de Stat de la Iaşi.
Amintirile i-au rămas proaspete
Îşi povesteşte viaţa-epopee ca şi cum totul s-ar fi întâmplat ieri. A fost acolo din prima zi a instituţiei, 1 iunie 1956, dar şi la primul spectacol, „Tosca“ lui Puccini, pentru care muncit din greu, din 3 noiembrie 1956. El, Ioan Goia şi Zoltan Gerzanich au construit Opera, care confirma Iaşiul drept o „cetate a culturii“, după cum era numit atunci.
Marcel Fischer este însă singurul fondator care mai poate relata întreaga istorie a Operei, de la începuturi până în prezent. Timp de patru decenii, a făcut parte din administraţia teatrului liric. Organiza spectacole memorabile de operă, operetă şi balet cu artişti de renume internaţional. „În 40 de ani nu am avut concediu, rar am plecat pe lumină de la teatru. Nu-mi permiteam nici să mă îmbolnăvesc“, spune Marcel Fischer.
În timpul „domniei“ lui Goia, fondator şi director, nu exista timp liber şi nici greşeli. „Şedinţele durau până după miezul nopţii. Spectacolele trebuiau să fie perfecte“, povesteşte el. Impresarul „pândea“ reacţiile publicului, care adesea obţinea greu un bilet, pentru a se asigura că totul a ieşit impecabil. „De multe ori mi-am făcut Iaşiul duşman pentru că cererea de bilete depăşea la premiere capacitatea sălii“, adaugă ieşeanul.
Absolvent al „universităţilor“ vieţii
Fondarea Operei şi deceniile sale înţesate de ropote de aplauze şi ridicări de cortină nu sunt singurele evenimente importante la care Marcel Fischer a fost martor. Originea evreiască i-a „garantat“ participarea la principalele episoade istorice ale secolului XX. Le numeşte „universităţi“.
A fost dat afară din şcoală, aşa că de la 11 ani a început să lucreze la un birou tehnic. La 13 ani era deja angajat la o librărie şi anticariat de lux din Iaşi, unde a citit mult. „Iubeam atât de mult cărţile, mai ales pe cele vechi, că le şi îmbrăţişam“, recunoaşte Marcel Fischer.
Fericirea nu a ţinut mult: a venit al Doilea Război Mondial, când şi-a pierdut familia. A scăpat cu viaţă din „trenul morţii“, dar a nimerit în lagărele de muncă din Republica Moldova. După, au urmat ani grei de muncă în agricultură, unde dormea alături de ţărani, cel mai adesea nemâncat, pe podele de lut. „Toate aceste experienţe sunt universităţile mele. Eu le-am supravieţuit, ele m-au format“, mai spune ieşeanul „salvat“ la 31 de ani de Operă, căreia i-a dedicat mai apoi decenii la rând.
Erudit fără şcoală
Marcel Fischer a primit o educaţie riguroasă din familie: mergea la teatru şi citea cu sete literatură română. După primele patru clase, ieşeanul a fost primul admis la Gimnaziul „Alexandru cel Bun“. „Recitam cursiv din Eminescu. Atunci am impresionat comisia şi părinţii“, îşi aminteşte el. La sfârşitul clasei a V-a, a fost declarat „repetent din motive de neprezentare la examen“, pentru că era evreu. Marcel Fischer şi-a completat educaţia teoretică la librăria de lux „Hârtia Noastră“ a fraţilor Weisz, de pe strada Lăpuşeanu.
VIDEO: Cum şi de ce a fost exmatriculat Marcel Fischer
Get the Flash Player to see this player.
url=/editor_files/Flash/Locale/Iasi/alina b/ok 2Despre cum a citit mult in adolescenta.flv width=255 height=255 loop=false play=false downloadable=false fullscreen=true displayNavigation=true displayDigits=true align=left dispPlaylist=none playlistThumbs=false
VIDEO: Ce sacrificii a făcut Marcel Fischer pentru a citi în adolescenţă
Get the Flash Player to see this player.
url=/editor_files/Flash/Locale/Iasi/alina b/ok 1 Despre exmatricularea din scoala si scoala vietii.flv width=255 height=255 loop=false play=false downloadable=false fullscreen=true displayNavigation=true displayDigits=true align=left dispPlaylist=none playlistThumbs=false
Află din

poveştile Operei Naţionale din Iaşi