Stiri din Iasi

Cabinetul Boc este aşteptat la Iaşi cu proteste

16 martie 2010, 13:18 |  Autor: Alina Stan  | 

Cuvinte cheie: Iasi, local, sedinta, guvern, emil boc, proteste,

Premierul Emil Boc

Premierul Emil Boc

 

Sindicaliştii din învăţământ au anunţat un marş amplu, programat chiar în timpul şedinţei de Guvern. În paralel cu întrunirea Executivului la Iaşi, şefii Primăriei au convocat o şedinţă extraordinară în care vor analiza proiectul de buget pe 2010.

Peste 700 de cadre didactice sunt aşteptate să mărşăluiască mâine, între orele 14.00-17.00, pe traseul Copou-Fundaţie. Reprezentanţii Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ Iaşi (FSLI) au primit „undă verde“ pentru a protesta pe un traseu ce trece pe lângă sediul Universităţii, în care se va desfăşura şedinţa Guvernului în teritoriu.

Pe Aceeaşi Temă

Încă un marş, în Piaţa Palat

„Vor veni şi colegi din judeţele Moldovei şi din restul ţării. Vom mărşălui între orele 14.00-17.00 şi, probabil, ne vom opri în faţa Universităţii «Al. I. Cuza»“, a precizat Violeta Amariei, vicepreşedintele FSLI. Cadrele didactice sunt nemulţumite de prevederile legii salarizării unice şi de disponibilizările anunţate din sistemul de învăţământ. Un alt miting, organizat însă de sindicaliştii din învăţământul preuniversitar, va avea loc la Prefectură, între orele 10.00 şi 12.00.

Încă un protest, organizat de Fundaţia „Alături de Voi“ (ADV) a fost avizat, tot pentru mâine, între orele 8.00 şi 10.00. „Membrii acestei organizaţii ar fi vrut ca mitingul să aibă loc în faţa Universităţii din Copou, dar le-am aprobat zona Piaţa Palatului“, a spus viceprimarul Romeo Olteanu. Reprezentanţii ADV s-au arătat nemulţumiţi de procedurile greoaie de a primi fondurile europene accesate.

Bugetul Iaşiului, întârziat

Pe de altă parte, şefii municipalităţii au anunţat că mâine, de la ora 10.30, va avea loc o şedinţă extraordinară în care se va analiza proiectul de buget pe 2010, cu o întârziere de patru zile. Consiliul Local trebuia să aprobe bugetul în 45 de zile de la aprobarea celui de stat, iar termenul a expirat la sfârşitul săptămânii trecute. Din acest motiv, edilii ieşeni riscă o amendă de până la 5.000 de lei. Primarul Gheorghe Nichita a precizat că a convocat şedinţa pentru mâine deoarece vrea ca Executivul să conştientizeze situaţia Iaşiului, care are un buget mult mai mic cu 35% decât cel din 2009. Anul acesta, Iaşiul va dispune de aproape 762 de milioane de lei, dar este posibil ca suma să nu fie fi realizată în totalitate, din cauza încasărilor reduse. 

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Ramona Ursu

    Nu e „Ferma animalelor“. De fapt, e o nedreptate să compari porcul cu acei indivizi fără scrupule, plini de nesimţire şi cu un tupeu mare cât toate haznalele României adunate la un loc. Continuare

    Fericirea de a îngheţa într-un tren din Bărăgan

    Grigore Cartianu

    Declaraţia săptămânii nu vine de la eterna gâlceavă din Palatul Parla­mentului, ci dintr-un alt palat, situat în apropierea Gării de Nord.

    Nimic pentru România

    Petre Barbu

    N-am scris pentru România şi nici pentru patronii gazetelor. Am scris aşa, ca să mă cred Dumnezeu.

    Boala noastră fără leac

    Radu Paraschivescu

    Există trei borne obligatorii pe traseul suspicionitei româneşti în tranziţie.

    Inaniţia la români

    Dan Străuţ

    La prima vedere, e doar statistică: România – o ţară „eminamente agrară“ – importă mâncare de peste trei miliarde de euro pe an, iar în anul agricol de vârf 2011 importurile agroalimentare au atins recordul istoric de 3,7 miliarde de euro.

    Corupţia ca stare de fapt

    Liviu Avram

    Butada care caracterizează guvernările de stânga-dreapta din România: unii sunt prea hoţi, ceilalţi sunt prea proşti.

    Adevarul on Facebook
     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole