Clubul Sportiv Petroşani organizează în Masivul Parâng, o întrecere de schi destinată copiilor, numită “Cupa Iepuraşului”. Copii cu vârste cuprinse între 3 şi 12 ani sunt aşteptaţi la un concurs de schi cu premii substanţiale.
Zăpadă ca în poveşti şi un concurs de schi adresat princhideilor îi aşteptă pe cei aproximativ 4.000 de turiştii care vor sosi în acest week-end în staţiunile montane din Valea Jiului. Concursul de schi intitulat “Cupa Iepuraşul’ se adresează copiilor cu vârste cuprinse între 3 şi 12 ani şi va debuta sâmbătă, începând cu ora 10 pe una dintre pârtiile din masvul Parâng. Competiţia este organizată de Clubul Sportiv Petroşani, fiind sponzorizată de SC Piatra, societatea care administrează pârtiile din Parâng. Câştigătorii vor primi diplome şi premii. “Până acum s-au înscris aproximativ 50 de copiii, elevi la şcoli din valea Jiului. Zăpada este excelentă în Parâng, stratul de zăpadă măsoară aproximativ 50 de centimetri. Este un martie absolut mirific”, a declarat Dumitru Bârlida, şeful Salvamont Parâng.
Şi la Straja zăpada acoperă toate pârtiile de schi care se prezintă în condiţii excelente.”Vremea ţine cu cabanierii oferindu-le un sfârşit de sezon frumos. Zăpadă, soare şi multă distracţie. Ne aşteptăm să primim peste 2.500 de turişti în acest week-end. Stratul de zăpadă măsoară aproximativ 50 de centimetri iar zăpada se prezintă în condiţii excelente pentru schi sau snowboard”, a declarat Mihai Mariş, cabanier.
Un avertisment demn de luat în seamă vine din partea salvamontiştilor din staţiunile Văii Jiului. ‘Toţi cei care vor veni să se bucure de zăpadă trebuie să fie foarte atenţi să nu se aventureze dincolo de cota 1800. Este mare pericol de avalanşă din cauza diferenţelor de temperatură din ultimele zile. Practic peste zăpada veche s-u aşezat straturi noi care prezintă riscul de a aluneca. De aceea recomand maximă prudenţă celor care se aventurează să urce sus pe munte”, a declarat Dumitru Bârlida şeful Salvamont Petroşani.


















* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.
Trimite Anuleaza