Hunedoara: Chioşcarii vând des mâncare periculoasă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Hunedoara: Chioşcarii vând des mâncare periculoasă
Hunedoara: Chioşcarii vând des mâncare periculoasă

În urma controalelor, majoritatea produselor alimentare au fost depistate fără etichete care să precizeze şcolarilor ce cumpără.

După începerea noului an şcolar au început şi controalele reprezentanţilor de la Protecţia Consumatorului. Chioşcurile şi unităţile alimentare din preajma şcolilor, închise pe timpul vacanţei de vară, au fost luate la bani mărunţi. Reprezentanţii Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorului (CJPC) Hunedoara au urmărit evitarea situaţiilor în care să fie scoase la vânzare produse expirate.

Condiţii insalubre

„Am controlat 25 de operatori economici din diverse zone ale judeţului. Mai mult de zece dintre aceştia au prezentat neregului. Pe lângă faptul că pe multe dintre produse nu nu exista preţ de vânzare, am constatat lipsa elementelor de identificare. În general, agenţii economici cumpără în cantităţi mari produse precum napolitane, biscuţiţi, turtă dulce sau covrigei. Copiilor le oferă însă astfel de alimente în cantităţi reduse, ambalate în punguliţe de gramaj mic. Astfel de pungi nu conţin etichete care să specifice ceea ce elevii mănâncă, ingredientele, durata de valabilitate sau condiţiile de păstrare”, a declarat comisar superior Radu Costel, din cadrul CJPC Hunedoara.

Cum era de aşteptat, controalele s-au  lăsat cu avertismente şi sancţiuni. Au fost aplicate amenzi în valoare de 27.000 lei. Pe lângă chioşcurile din preajama şcolilor au fost verificate şi şapte grădiniţe cu program prelungit. ,,Nu am descoperit nereguli în ceea ce priveşte calitatea alimentelor şi spaţiile de depozitare. Am constatat însă că o grădiniţă era dotată cu grupuri sanitare insuficiente. Mai precis, am găsit trei WC-uri şi patru chiuvete puse la dispoziţia a 70 de elevi”, a adăugat Radu Costel.

Doar avertismente


Controalele care au vizat unităţile de învăţământ pentru preşcolari au avut în vedere bucătăria, cantina, spaţiile de cazare şi de desfăşurare a activităţilor educative. În acest sens, una dintre grădiniţe nu avea afişată lista cu preparatele culinare pe care cei mici urmau să le servească. Comisarii CJPC Hunedoara au aplicat grădiniţelor cu probleme doar avertismente, nu şi sancţiuni.

Hunedoara

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite