Hunedoara: Blocuri pericol public lăsate de izbelişte

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Hunedoara: Blocuri pericol public lăsate de izbelişte
Hunedoara: Blocuri pericol public lăsate de izbelişte

Cele mai multe dintre imobilele nesigure din Hunedoara se află în apropierea unor şcoli.

Citeşte şi:

Lăsate în paragină de aproape 20 de ani, zeci de blocuri de locuinţe din municipiul Hunedoara au ajuns un pericol pentru copiii care şi-au găsit loc de joacă în încăperile lor. Cele mai multe dintre blocuri au fost construite în cartierele mărginaşe. „Cutiile de chibrituri” proiectate înainte de 1989 pentru muncitorii incluşi în planul de extindere al Siderurgicii Hunedoara nu au mai fost finalizate, după căderea regimului comunist.

Clădirile nesigure, loc de joacă

În cartierul Micro 6, până în urmă cu un an când au fost evacuate de angajaţii primăriei, câteva zeci de familii de romi din alte judeţe s-au instalat în apartamentele a două construcţii părăginite, fără ferestre şi uşi, corodate de trecerea timpului. Rămase goale, cutiile de beton situate în imediata apropiere a unei şcoli au ajuns locul preferat de joacă al copiilor.
Găurile din tavan şi scările sparte, fără balustrade de protecţie, nu au atras nimănui atenţia asupra pericolului existent. Situaţia este similară la două dintre cele cinci imobile de pe Strada Moldovei, în zona Şcolii generale 7, a căror construcţie a fost oprită la începutul anilor ’90. Ruinele în stare avansată de degradare sunt invadate de copii, familii fără adăpost şi aurolaci.

image
image

„Noi i-am somat de nenumărate ori pe administratorii clădirilor părăsite din oraş să ia măsuri pentru întreţinerea lor. Accesul în unele dintre aceste imobile a fost oprit. Au fost puse uşi de tablă la intrări şi ferestre de termopan, iar cei care în urmă cu câţiva ani îşi ţineau caii la etajul stabilimentelor au fost evacuaţi. În alte cazuri însă, noii proprietari ai clădirilor nu au ţinut cont de avertismentele primăriei”, a declarat Monica Rada, consiliera primarului Hunedoarei. 

Hunedoara

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite