Performanţă: un jandarm hunedorean a câştigat un concurs internaţional de culturism

0
Adrian Piper este jandarmul campion la culturism.

Adrian Piper, jandarm în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Hunedoara a ocupat locul I la Concursul internaţional de culturism „Trofeul Hercules”, categoria 85 kg, competiţie desfăşurată la Oradea. Hunedoreanul a concurat la categoria 85kg, alături de alţi şapte sportivi din România şi Italia.

Concursul câştigat de Adrian Piper a constat în patru probe în care arbitrii au punctat masa musculară, simetria în dezvoltare muşchilor, stratul adipos, densitatea musculară. Adrian Piper are 37 ani şi este absolvent al Şcolii Militare „Lasile Lascăr” Câmpina – specializarea jandarmi.

Lucrează ca jandarm din anul 1994, şi este practicant al culturismului din 1990. A câştigat, până în prezent, mai multe competiţii.

„Culturismul este un mod de viaţă. Pentru a obţine performanţă, pe lângă antrenamentele periodice, trebuie să ai ambiţie şi o voinţă puternică. Culturismul este un sport individual, de forţă, care necesită multe sacrificii în viaţa personală.

Performanţele obţinute se datorează în egală măsură soţiei, care este un sprijin permanent”, spune Adrian Piper.