FOTO Victorie dramatică pentru CSS Giurgiu. Dinamo răpusă din nou după prelungiri

0

Meci nerecomandat cardiacilor sâmbătă seară în Sala Sporturilor din Giurgiu. Echipa locală, antrenată de americanul Theo Evans, a bifat cel de-al doilea succes în actuala stagiune, învingând, după prelungiri (scor 91-86) formaţia Dinamo Bucureşti.

CSS Giurgiu şi Dinamo Bucureşti s-au întâlnit pentru a opta oară în ultimul an, oferind celor peste 200 de iubitori ai baschetului un spectacol pe cinste.

Pentru prima dată în istoria sălii date în folosinţă în anul 2008, un meci a avut nevoie de prelungiri pentru stabilirea câştigătoarei.

În timpul regulamentar de joc cele două formaţii şi-au „împărţit” reprizele. Gazdele au câştigat sferturile 1 şi 2 (21-20 şi 24-18) în timp ce dinamoviştii şi-au luat revanşa în sferturile 3 şi 4 (19-22 respectiv 14-18).

Justin Eller (nr 40) în partida CSS Giurgiu - Dinamo 91-86 (foto Bogdan Vladu)

Deşi au condus la un moment dat şi cu 16 puncte (minutul 24, 60-44), giurgiuvenii s-au relaxat şi au fost la un pas să piardă partida. Seals a reuşit să egaleze pentru giurgiuveni (78-78) după care în ultimele secunde de joc, dinamovistul Joshua Brown a irosit şansa de a lovi decisiv.

Încurajaţi frenetic de spectatori, în special de membri galeriei „inimilor”, reveniţi după mult timp în sala Polivalentă, giurgiuvenii s-au impus în cele cinci minute suplimentare cu scorul de 13-8.

Theo Evans a mulţumit fanilor

Dacă pentru băieţii antrenaţi de Theo Evans a fost cea de-a doua victorie din acest campionat (giurgiuvenii răzbunându-se totodată pe dinamovişti după eliminarea din „optimile” Cupei României ), oaspeţii au pierdut cel de-al doilea meci consecutiv după prelungiri (87-94 cu CS Otopeni în etapa precedentă).

„O victorie muncită, venită după un meci cu multe greşeli. Ne bucurăm că fanii au umplut tribunele, au avut ocazia să vadă şi lucruri mai puţin cunoscute despre baschet şi cât de multă muncă este necesară pentru o victorie” a declarat după partidă managerul general al formaţiei giurgiuvene, Smaranda Iliescu.

CSS Giurgiu - Dinamo 91-86 (foto Bogdan Vladu)

La rândul său, antrenorul gazdelor, Theo Evans, şi-a felicitat jucătorii pentru efortul considerabil din finalul partidei, recunoscând şi faptul că formaţia sa a comis numeroase greşeli. „Înainte de începerea campionatului nu mă aşteptam ca după primele două etape să avem maximum de puncte. Mai avem mult de muncă şi cred că ne putem îmbunătăţi jocul. Fanii au fost nemaipomeniţi astfel, nu ştiu dacă am fi câştigat fără ajutorul lor” a spus Evans.

După primele două runde, CSS Giurgiu ocupă poziţia a patra a clasamentului. Giurgiuvenii vor evolua săptămâna viitoare în deplasare contra formaţiei sibiene CSU Atlassib.

CSS GIURGIU – Dinamo Bucureşti 91-86 (după prelungiri) [21-20, 24-18, 19-22, 14-18, 13-8]
Sala Sporturilor, Giurgiu;
Spectatori: 250;
Arbitri: Alex Olaru, Marius Ciulin şi Istvan Bertalan.

CSS GIURGIU: Kraemer 16p (4x3), Seals 18p (2x3), C. Mihai, Hardy 22p (2x3), Eller 16p (1x3). Au mai evoluat: Grubisic 10p, Vlaicu 7p, I. Corneanu, D. Bivolaru 2p, A. Guţă şi C. Nicolae. Antrenor: Theo EVANS
DINAMO BUCUREŞTI: Bădilă 2p, Durham 21p, Haymon, J. Brown 34p (2x3), McCulloch 14p (2x3). Au mai evoluat: Watson 7p (2x3), Aktas 6p şi N. Toader 2p. Antrenor: Valentin POGONARU