Surpriză la Giurgiu. Astra II a învins în prima etapă a ligii secunde o fostă prim-divizionară

0

Astra II Giurgiu a debutat cu o victorie în sezonul 2011/2012 al ligii secunde de fotbal.  Echipa antrenată de Imilian Şerbănică a câştigat cu 2-0 (0-0 la pauză) în faţa Victoriei Brăneşti, formaţie care anul trecut a evoluat în Liga I.

În faţa a mai puţin de 400 de spectatori, Astra II Giurgiu şi Victoria Brăneşti au oferit un fotbal de calitate cu multe faze de poartă.

„Întărită” cu cinci jucători de la prima echipă (Gavrilaş, Oprsal, Kubala, Vădrariu şi Rusu), Astra II a reuşit o victorie muncită datorată insistenţei dar şi inspiraţiei antrenorului Imilian Şerbănică.

VEZI AICI imagini de la partidă

După o primă repriză albă însă cu destule ocazii la ambele porţi, giurgiuvenii au reuşit să îşi treacă în cont cele trei puncte după un final nebun în care au punctat de două ori şi au „ascuns” mingea ilfovenilor.

Intrat după pauză în locul lui Vădrariu, Viorel Dinu a reuşit să deschidă scorul în minutul 79 după o centrare perfectă a căpitanului Daniel Ochia. Şase minute mai târziu, golgheterul din sezonul trecut al giurgiuvenilor, Fonseca, a închis tabela cu un şut în forţă după o combinaţie „letală” cu William.

ASTRA II GIURGIU: Gavrilaş - C. Gheorghe, Şanţmare, Oprsal, S. Constantin - William, Kubala (56 G. Marcu), Ochia (cpt.), Vădrariu (46 V. Dinu) - Gafiţa (52 B. Rusu), Fonseca. Antrenor: Imilian ŞERBĂNICĂ

VICTORIA BRĂNEŞTI: A. Bordeanu - Fulea, Marincău, Lorincz, Isac - V. Alexandru, Olariu (cpt.), Todoran, Cl. Herea (65 Fl. Călin) - B. Oprea, A. Vasilescu (58 C. Stanciu). Antrenor: Ciprian URICAN

Marcatori: V. Dinu (78), Fonseca (85)

Cartonaşe galbene: Fonseca / Vasilescu, Fulea, Todoran, Stanciu, Călin

Arbitri: Dragoş Teodor (Constanţa) - Cătălin Guloiu (Tisău), Vasile Popescu (Buzău)

"Victoria Brăneşti este una dintre echipele care deşi au retrogradat nu şi-au pierdut prea mulţi jucători. Cred că astăzi i-am bătut la determinare. Sunt mulţumit de jucătorii mei. Dinu este un jucător polivalent care poate juca oriunde la mijloc. După meciul ăsta e posibil ca Fonseca să fie chemat la prima echipă" - Imilian Şerbănică (antrenor Astra II Giurgiu)