Prima înfrângere după patru luni. Astra II a pierdut la Constanţa în faţa Farului

0

Astra II Giurgiu a pierdut ieri după-amiază, scor 1-2, partida disputată în deplasare contra Farului Constanţa. Este prima înfrângere din acest sezon pentru echipa antrenată de Imilian Şerbănică. Ultima formaţie care câştigase în faţa giurgiuvenilor era tot o echipă dobrogeană, Delta Tulcea.

Recordul de invincibilitate al Astrei II Giurgiu a fost spulberat ieri de Farul Constanţa, echipă aflată înaintea celei de-a patra etape a Ligii Secunde într-o situaţie disperată: locul 15 şi numai două puncte acumulate.

Dobrogenii au început „tare”  însă Gavrilaş a făcut adevărate minuni  reuşind să respingă mingile trimise de Stăncioiu (minutul 1) şi Ciobanu (minutul 7, „cap” din patru metri). Goalkeeper-ul trimis de la prima echipă a Astrei nu a mai putut face nimic un sfert de oră mai târziu, atunci când Ivanovici a reluat simplu din interiorul careului.

Fostul atacant al Farului, Bogdan Rusu, avea să aducă egalarea pentru giurgiuveni în minutul 26, fiind găsit excelent în careu de o centrare trimisă de brazilianul William de pe dreapta.

Astra II nu a mai contat în atac în repriza secundă, primind golul înfrângerii în minutul 47 de la acelaşi Ivanovici care a şutat de la marginea careului fără speranţe pentru Gavrilaş.

FARUL CONSTANŢA: Cernea – I. Călin (46 L. Dobre), Stegaru, L. Ştefan (cpt.), V. Sandu – Hussein (78 Niţescu), Sascău, R. Stăncioiu (90 Pătulea), P. Ivanovici – Ghe. Badea, Şt. Ciobanu. Antrenor: Marian PANĂ
ASTRA II GIURGIU: Gavrilaş – C. Gheorghe, Prunescu, Oprsal, S. Constantin – William, G. Marcu, Ochia (cpt.), Budescu (60 Vădrariu) – B. Rusu (74 Lukacs), Fonseca (46 Gafiţa). Antrenor: Imilian ŞERBĂNICĂ

În urma înfrângerii de sâmbătă, Astra II a coborât o poziţie faţă de săptămâna trecută, ocupând locul trei cu 7 puncte acumulate. Următoarea partidă a formaţiei giurgiuvene va avea loc sâmbătă, 17 septembrie, pe teren propriu, contra uneia dintre „surprizele” începutului de campionat: Dinamo II Bucureşti.