Gaz Metan Mediaş - Astra II 1-0. Giurgiuvenii ies cu fruntea sus din “optimile” Cupei României

0

Astra II Giurgiu a pierdut la limită, scor 0-1, partida disputată marţi, 25 octombrie, în deplasare, la Mediaş, contra echipei din Liga I, Gaz Metan. Meciul a contat pentru “optimile” Cupei României acolo unde giurgiuvenii au ajuns în premieră.

Echipa sibiană s-a întrebuinţat serios pentru a-şi asigura calificarea în “sferturi”. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Vitinho în minutul 66 după o gravă eroare a lui Ţigănaşu care a pierdut o minge la marginea propriului careu.

Jocul a fost unul deschis, giurgiuvenii apărându-se destul de bine şi încercând contraatacuri periculoase în timp ce gazdele au presat poarta lui Cezar Lungu în special în actul secund.

Goalkeeper-ul Astrei II a făcut din nou un meci mare după prestaţia de la Iaşi, memorabilă rămânând faza din minutul 85 atunci când Lungu a avut o dublă intervenţie de senzaţie în faţa lui Vukadinovic şi Muth.