GIURGIU / Aur pentru Mihaela Nunu la Balcaniada de atletism

0

Ştafeta de 4x400 de metri a României, cu atleta Mihaela Nunu (legitimată la CS Atletic Giurgiu) în echipă, a cucerit medalia de aur la Campionatul Balcanic desfăşurat la Sliven (Bulgaria) în perioada 2-3 iulie.

Cele patru atlete de aur ale României (Paula Băduleţ, Mihaela Nunu, Ana Maria Ioniţă şi Alina Panaite) au parcurs cei 1.600 de metri în 3 minute, 42 de secunde şi 24 de sutimi. Podiumul a fost completat de Bulgaria (3:47,23 minute) şi Grecia (3:47,38 minute).

În cadrul aceleiaşi reuniuni atletice Viorica Ţigău (CSM Giurgiu) a luat argintul la săritura în lungime (6,44 metri). Sportiva în vârstă de 32 de ani a fost învinsă de sârboaica Ivana Spanovici (6,56 metri).

În fine, cel de-al treilea giurgiuvean prezent la Sliven, Laurenţiu Popa (CSM Giurgiu) s-a clasat de-abia pe locul 7 în proba de aruncare a greutăţii.