Fotbaliştii giurgiuveni au "stins" Farul

0
Cătălin Gheorghe (în alb-negru) a fost cel mai bun jucător de pe teren

Astra II Giurgiu s-a impus ieri după-amiază cu 3-1 (2-0 la pauză) în faţa formaţiei Farul Constanţa şi a încheiat turul de campionat pe locul 7. Giurgiuvenii au “răzbunat” cu această ocazie rezultatele negative înregistrate sezonul trecut în faţa “marinarilor” (0-3 şi 0-2).

Partida s-a disputat cu patru zile mai devreme decât celelalte jocuri ale etapei a XV-a la solicitarea echipei oaspete. Oficialii constănţeni au motivat decizia prin faptul că doresc să găsească soluţii pentru ieşirea din situaţia disperată în care se află clubul dar şi pentru a oferi o vacanţă mai lungă jucătorilor.
Gazdele au început vijelios, reuşind să treacă în avantaj încă din minutul 9 atunci când francezul Nicolas Vajou şi-a introdus balonul în proprie poartă. Forcingul “alb-negrilor” a continuat şi, după alte câteva ratări, Cătălin Gheorghe a dublat avantajul Astrei II împingând mingea în plasă din interiorul careului (minutul 31). Fonseca (34) şi Marian Stan (41) puteau majora diferenţa însă au greşit de puţin ţinta.
Actul secund s-a disputat în aceeaşi notă de dominare a giurgiuvenilor. După ce mingea şutată de Stan a izbit transversala (50), gazdele  au taxat din nou jocul slab al Farului prin brazilianul Fonseca (57), cel care a îndeplinit o simplă formalitate după pasa lui C. Gheorghe. Tabela a fost închisă de Rusu în minutul 89 (cu largul concurs al portarului Dragne), deşi jucătorii lui Imilian Şerbănică rataseră în prealabil alte patru mari ocazii.

ASTRA II GIURGIU: Dragne – C. Gheorghe, Abel Valdez (63 Nogo), R. Damian, E. Crăciun – M. Stan, G. Marcu (cpt.), Ochia, Senin (75 Cojenel) – Lukacs (75 Bănaru), Fonseca. Antrenor: Imilian  ŞERBĂNICĂ
FARUL CONSTANŢA: Răuţă – Niţescu, I. Barbu (cpt.), Vajou, Parfenie – Lucan (46 Hurdubei) – Scărlătescu, I. Lupu, Boboc (46 Husein) – Gh. Rusu, Câmpeanu (64 Mutulescu). Antrenor: Ioan SDROBIŞ

Marcatori: Vajou 9 (autogol), C. Gheorghe 31, Fonseca 57 respectiv Gh. Rusu 89.
Stadion: “Marin Anastasovici” (Giurgiu), 500 spectatori.
Au arbitrat: Emil Voicu (Bacău) – Adrian Popescu (Craiova), Valentin Cristea (Călăraşi)
Omul meciului: Cătălin Gheorghe (Astra II).