FOTOGALERIE Astra Giurgiu face scor cu CS Turnu Severin şi se califică în sferturile Cupei

0

Echipa de fotbal FC Astra Giurgiu s-a calificat marţi, 30 octombrie, în sferturile de finală ale Cupei României după ce a învins cu scorul de 5-1, pe teren propriu, formaţia CS Turnu Severin. A fost primul meci fără Gheorghe Mulţescu pe banca tehnică.

Fără Găman, Fatai şi Enache, neconvocaţi şi cu Tembo doar rezervă, giurgiuvenii au suferit în prima repriză chiar dacă au reuşit să marcheze în minutul 11 prin Distefano.

Olah i-a readus rapid în joc pe severineni cu o reluare simplă după o centrare perfectă a lui Vancea (minutul 20), după care oaspeţii s-au mulţumit să se apere supraaglomerat.

Suporterii gazdelor au trebuit să aştepte aproape douăzeci de minute pentru a vedea o fază reuşită, însă Budescu a ratat penalty-ul acordat de centralul Marcel Bârsan după un fault al lui Mitic la Ivanovski.

“Ploaie de goluri” după pauză
Actul secund i-a făcut pe suporteri să uite de frigul pătrunzător. După câteva ratări uriaşe la ambele porţi în care Andrei Marinescu şi Silviu Lung s-au remarcat, au venit şi golurile.

Acestea au fost anunţate de intrarea în teren a lui Tembo care a dinamizat atacul gazdelor, Astra reuşind să marcheze patru goluri în zece minute.

CLICK PE IMAGINI PENTRU FOTOGALERIE

Mai întâi căpitanul Takayuki Seto a punctat după o centrare de pe dreapta a lui Distefano (68), Budescu a realizat dubla cu două execuţii superbe după faze colective  (70 şi 73), iar Yahaya a “închis” tabela după un şut al lui Tembo respins în faţă de Marinescu.

Scor final 5-1, iar giurgiuvenii s-au răzbunat după acel 1-1 din campionat care a dus la demiterea lui Bogdan Stelea.

În celelalte partide disputate marţi, Petrolul (2-0 la FC Braşov) şi Rapid (4-1 în Giuleşti cu Delta Tulcea) s-au calificat la rândul lor în “sferturile” Cupei României.

ASTRA GIURGIU – CS Turnu Severin 5-1 (1-1)
[Distefano 11, Seto 68, Budescu 70 şi 73, Yahaya 79 / Olah 20]

ASTRA GIURGIU: S. Lung – Kende, Ben Youssef, A. Mureşan, J. Morais – Seto (cpt.), Yahaya – William (65 Tembo), Budescu, Distefano (76 Bărboianu) – Ivanovski (83 Bukari). Antrenor: Valentin SINESCU
CS TURNU SEVERIN: A. Marinescu – Mitic, Bălău, Dandea, B. Kader – Fl. Pătraşcu (27 Dragalina) – Olah, Moutinho (cpt.), Al. Zaharia (77 Al. Giurgiu) – Arnăutu (72 Abba), Vancea. Antrenor: Nicolo NAPOLI

Data şi ora: 30 octombrie 2012, ora 18.30
Stadion: „Marin Anastasovici”, Giurgiu
Spectatori: aprox. 1.000
Arbitri: Marcel Bârsan (Bucureşti) – Iulian Radu (Bucureşti), Adrian Popescu (Craiova)
Cartonaşe galbene: Ivanovski (17) / Dandea (35), Mitic (39)
Rezerve neutilizate: Gavrilaş, Nogo, Mihalache, Vădrariu / Şteţca, Durimel, Buleică, J. Thomas.
*În minutul 39 Budescu (Astra) a ratat un penalty.