Dunărea Galaţi umilită la Giurgiu. Astra II a făcut spectacol pe teren propriu şi a urcat pe locul secund în clasament

0

Astra II continuă seria rezultatelor pozitive obţinute în startul noii stagiuni. Giurgiuvenii au învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Dunărea Galaţi şi se află pe locul doi în clasamentul Ligii Secunde (Seria I).

Imilian Şerbănică s-a ţinut de promisiune, fotbaliştii Astrei II evoluând ofensiv în cea mai mare parte a meciului cu Dunărea Galaţi.

După un început echilibrat în care ambele formaţii au avut câte o ratare: D. Cristescu de la Galaţi (şut „pe lângă”, minutul 6) respectiv Fonseca (şut în blocaj, minutul 17), giurgiuvenii reuşesc să „muşte” pe contraatac. Brazilianul William scapă singur cu Măstăcan, simulează un şut însă îi pasează în lateral lui Ologu care îndeplineşte o simplă formalitate (22).

Zece minute mai târziu, Şanţmare dublează avantajul gazdelor printr-o lovitură puternică de cap după un corner executat de pe partea dreaptă de Silviu Constantin.

Viorel Dinu, rezerva de "aur"
Actul secund a început în aceeaşi notă de dominare a giurgiuvenilor care se distanţează pe tabelă după ce nou-intratul Viorel Dinu şutează spre poarta lui Măstăcan, un fundaş advers se interpune şi îl păcăleşte pe goalkeeper-ul gălăţean (minutul 57).

A fost cel de-al treilea gol din acest sezon pentru Viorel Dinu care a marcat în toate cele trei etape din postura de... rezervă.

După alte câteva ratări ale Astrei II, oaspeţii reuşesc golul de onoare după o cursă senzaţională a lui Dumitru Munteanu. Mijlocaşul de bandă al moldovenilor l-a „întors” pe Şanţmare şi i-a pasat ideal lui Cîrjan care l-a învins cu un şut plasat pe Gavrilaş (minutul 65).

ASTRA II GIURGIU: Gavrilaş – Bănaru, Şanţmare, Oprsal, S. Constantin – William (77 Gafiţa), G. Marcu, Ochia (cpt.), Ologu (56 V. Dinu I) – B. Rusu (65 Vădrariu), Fonseca. Antrenor: Imilian ŞERBĂNICĂ
DUNĂREA GALAŢI: Măstăcan – D. Cristescu, N. Cucu, Velescu, D. Popescu (cpt.) – Cioinac (46 A. Grosu), Al. Cristea, Bostan (75 V. Avram), D. Munteanu – I. Enache (54 Gîrleanu), Cîrjan. Antrenor: Viorel TĂNASE

Sportul Studenţesc vrea să se „întărească” din Liga Secundă
În tribunele stadionului „Marin Anastasovici” au luat parte pe lângă patronul Ioan Niculae şi două foste glorii locale: Bebe Năsturescu şi Constantin Mareş.

De asemenea la meci au asistat Vasile Şiman şi Gheorghe Mulţescu, finanţatorul respectiv antrenorul formaţiei Sportul Studenţesc care au urmărit mai mulţi jucători de la cele două echipe.

„Am intrat pe teren cu gândul să câştigăm acest meci. Ne-a ajutat şi faptul că am primit întăriri de la prima echipă. Jucătorii arată o creştere de formă, îi felicit pentru meciul de astăzi” a declarat la finalul întâlnirii antrenorul Astrei II Giurgiu, Imilian Şerbănică.