Debut cu dreptul pentru Chris Terrell în Divizia A. Giurgiu învinge Craiova după un sfert patru de vis

0

Echipa de baschet masculin CSS Giurgiu a reuşit să câştige sâmbătă, 14 ianuarie, primul meci din returul Diviziei A. Băieţii antrenaţi de americanul Chris Terrell s-au impus cu scorul de 66-58 (pe sferturi 17-17, 9-14, 23-19, 17-8) în faţa formaţiei SCM U Craiova. Partida a fost una echilibrată, giurgiuvenii desprinzându-se în câştigători în ultimele minute ale jocului.

Cea de-a cincea victorie a giurgiuvenilor din actuala stagiune s-a “născut” greu, evoluţia echipei antrenate de Chris Terrell fiind una haotică în primele două sferturi.

Giurgiuvenii au ratat enorm fiind “copiaţi” aproape la indigo de craioveni care n-au reuşit să se desprindă pe tabelă din cauza greşelilor (scor 31-26 pentru olteni în momentul pauzei mari).

S-a văzut că cele două formaţii vin nu numai după o pauză competiţională de trei săptămâni ci şi după numeroase modificări în lot.

Formula de start a CSS-ului (infografie: Bogdan Vladu)

Dintre cei patru debutanţi ai CSS-ului (Sims, Burrell, Powell şi Boian), cel care a dezamăgit cel mai tare a fost Damon Powell care nu a reuşit deocamdată să se acomodeze şi să ajungă la potenţialul său maxim. Au impresionat în schimb Kevin Sims şi Brian Burrell care au tras practic echipa după ei.

Pauza a fost un sfetnic bun
Gazdele au revenit de la cabine cu o atitudine schimbată, reuşind să îşi diminueze considerabil greşelile şi să se apropie încet dar sigur de craioveni, reuşind lovitura de graţie în ultimul sfert.

Brian Burrell a reuşit două intercepţii în momente cheie ale jocului reuşind şi un slam-dunk de toată frumuseţea.

Veriga slabă din lotul echipei antrenate de Mandic s-a dovedit tânărul Cătălin Petrişor care a pierdut mingi importante pe atacul echipei sale.

Acestuia i s-a alăturat şi Aleksandr Belanovic care deşi s-a remarcat de la linia de trei, a fost în multe rânduri “mână moartă” sub panou, într-una din faze nereuşind să puncteze deşi scăpase singur pe contraatac.

Jocul agresiv al oltenilor a dat roade în primă fază însă până la urmă s-a dovedit o sabie cu două tăişuri, Cioacătă, Orbeanu şi Albu părăsind definitiv terenul de joc în sferturile 3 şi 4.

Cu toate acestea oaspeţii au luptat până la ultima picătură de energie, desprinderea giurgiuvenilor venind cu câteva minute înainte de expirarea timpului regulamentar.

Conducătorul de joc al gazdelor, Kevin Sims, a fost cel mai bun om al gazdelor după ce a reuşit să marcheze 25 de puncte şi să îşi stăpânească nervii la aruncările libere acolo unde a avut un procentaj fabulos 93% (13 aruncări transformate din 14).

De cealaltă parte, masivul Branislav Tomic a câştigat duelul sub panou reuşind sa reziste în multe faze atacurilor a trei jucători giurgiuveni însă eforturile sale nu au fost suficiente pentru câştigarea partidei.

Seals nu a evoluat contra fostei sale echipe
Fostul jucător al CSS-ului, Levar Seals, nu a evoluat în partida de sâmbătă, acesta acuzând o accidentare.

Americanul s-a îmbrăţişat cu foştii săi colegi şi a discutat înainte de partidă cu managerul Smaranda Iliescu.

În momentul plecării sale de la Giurgiu din cauza morţii lui Chauncey Hardy, Seals promisese că nu va mai călca niciodată în sala echipei de la malul Dunării.

Nervi în tribună, nervi pe parchet
Tensiunea meciului a devenit una incredibilă în ultimul sfert al jocului. Zgomotului asurzitor din tribună şi încleştării de pe parchet s-au alăturat şi oficialii celor două formaţii.

Două persoane apropiate clubului craiovean au fost date afară din sală de reprezentanţii poliţiei locale, urmărind ultima parte a jocului de la etaj, din spatele geamurilor.

De cealaltă parte, managerului general al CSS-ului, Smaranda Iliescu, i s-a făcut rău având nevoie de îngrijiri medicale.

Comisar: Mircea Martiş
Remarcaţi: Sims 25p, 13/14 aruncări libere, 20 eficienţă, Brian Burrell 9p, 11 recuperări, 4 intercepţii, 20 eficienţă) / Branislav Tomic 23p, 7 recuperări, 21 eficienţă, Adonte Gennie 18p, 6 recuperări, 4 pase decisive, 24 eficienţă.

CSS GIURGIU: Sims 25p (2x3), Burrell 9p, Kraemer 9p, Milovic 10p (1x3), Vlaicu 7p. Au mai evoluat: Powell 4p, Bivolaru 2p, I. Corneanu, Boian. Antrenor: Chris TERRELL
SCM U CRAIOVA: Gennie 18p (1x3), Cioacătă, M. Gavrilă, Orbeanu, B. Tomic 23p (1x3). Au mai evoluat: C. Petrişor, Belanovic 13p (2x3), I. Albu, Dawson 2p, Codin 2p. Antrenor: Andelko MANDIC

Următoarea partidă a giurgiuvenilor va avea loc vineri, la Bucureşti, contra formaţiei Dinamo. În tur, scorul a fost favorabil CSS-ului (91-86, după prelungiri).