Cataramă a bătut Otopeniul de unul singur

0
Tigoianu (în tricou alb-negru) şi-a depăşit constant adversarul direct

Astra II Giurgiu a bifat sâmbătă după-amiază cea de-a doua victorie din actuala stagiune a Ligii Secunde de Fotbal. Jucătorii antrenaţi de Imilian Şerbănică s-au impus cu 4-1 în faţa ilfovenilor de la CS Otopeni într-o partidă contând pentru etapa a VIII-a a Seriei I.

Eroul meciului a fost mijlocaşul Victoraş Cataramă, cel care a reuşit un „hat-trick” pentru formaţia giurgiuveană deşi a evoluat numai 40 de minute.
Chiar şi fără cinci titulari, ilfovenii au început curajos partida, Balaur deschizând scorul după ce l-a lobat pe Miron din interiorul careului (minutul 4). Drăghici (32) şi Kalle (33) puteau majora avantajul „albaştrilor”, însă portarul Astrei II s-a opus salvator de fiecare dată.
Repriza secundă începe după un alt registru. Lukacs (46) greşeşte ţinta din câţiva metri, fiind imitat de William (49). Giurgiuvenii nu slăbesc ritmul, nou-intratul Cataramă întorcând rezultatul în numai trei minute. Mai întâi a reluat în plasă centrarea perfectă a lui Sandu (59), pentru ca ulterior să îndeplinească o simplă formalitate după ce Fonseca i-a „suflat” mingea lui Bobariu (62). Punctul culminant al jocului are loc în minutul 75, atunci când Kalle, scăpat singur spre poartă, este ajuns şi deposedat în ultima clipă de Cătălin Gheorghe. Giurgiuvenii aveau să mai puncteze de două ori pe final prin Fonseca (82) şi acelaşi Cataramă (89).
După opt etape, Astra II ocupă poziţia a treisprezecea a clasasamentului, cu opt puncte acumulate.