FOTOGALERIE CSS Giurgiu pierde dramatic meciul cu CSM Bucureşti. Grubisic, la un pas să ducă meciul în "prelungiri"

0
Partida dintre CSS Giurgiu şi CSM Bucureşti a fost una foarte disputată

Formaţia de baschet masculin CSS Giurgiu a pierdut duminică, 30 octombrie, pe teren propriu, cu scorul de 62-64, partida disputată împotriva echipei CSM Bucureşti. Jocul a fost unul cu multe greşeli de ambele părţi şi cu mulţi nervi generaţi de arbitraj.

CSM Bucureşti a reuşit să câştige la Giurgiu graţie experienţei şi determinării extraordinare. Deşi au fost conduşi pe tabelă încă din primul minut, bucureştenii s-au ţinut scai de jucătorii echipei gazdă şi au preluat pentru prima dată conducerea cu şase minute înainte de final (48-49).

Greşelile neforţate au contat foarte mult în economia partidei, în multe momente giurgiuvenii pierzând posesia incredibil.

VEZI FOTOGRAFII DE LA PARTIDĂ

În ciuda presiunii fantastice exercitate de galeria giurgiuveană, oaspeţii, în frunte cu Goran Martinic şi Garry Gallimore, şi-au păstrat luciditatea şi au punctat constant până la final.

În ultima secundă de joc, muntenegreanul Bojan Grubisic a avut şansa de a duce meciul în prelungiri, însă mingea aruncată de acesta a lovit doar inelul coşului.

A fost cea de-a doua înfrângere consecutivă a echipei CSS Giurgiu şi prima de pe teren propriu din acest sezon.

Exces de zel
După primele două „sferturi”, brigada de arbitri şi comisarul de joc Eugen Poenaru au evacuat persoanele aflate în spatele băncilor tehnice, ameninţând că în sens contrar vor opri partida.

În tribune a ajuns inclusiv preşedintele CSS-ului, Marian Damian, în timp ce Smaranda Iliescu a dat indicaţii din spatele coşului giurgiuvenilor.

După fluierul final, eliberat de tensiunea extraordinară, coordonatorul de joc al bucureştenilor, Goran Martinic, a şutat puternic în minge, aceasta lovind-o pe una dintre majorete care a avut nevoie de îngrijiri medicale.

CSS Giurgiu – CSM BUCUREŞTI 62-64 [22-12, 11-19, 25-15, 14-18]

CSS GIURGIU: Kraemer 7p (1x3), Stojakovic 15p, D. Bivolaru 3p (1x3), C. Vlaicu 13p, Grubisic 8p. Au mai evoluat: C. Mihai 4p, I. Corneanu 6p (2X3) şi C. Stănescu 6p (1x3). Antrenor: Smaranda ILIESCU
CSM BUCUREŞTI: Duncan, Martinic 27p, Gallimore 13p (2x3), Mc Kenzie 7p, Urucatu 2p. Au mai evoluat: Vizitiu 2p, Stăncuţ, Tudosă, Fometescu 3p şi Căruţaşu 10p. Antrenor: Hristu ŞAPERA