CSS Giurgiu a învins "puştii" Târgoviştei

0
Cristian Nicolae (nr.6) a fost MVP-ul partidei

Formaţia de baschet masculin CSS Giurgiu a câştigat vineri seară cu scorul de 73-53, meciul disputat în compania formaţiei CSS Târgovişte. Partida a contat pentru cea de-a IV-a etapă a Diviziei B (Seria 2).

Giurgiuvenii au avut un start fals cu greşeli numeroase şi apatie cât cuprinde. CSS Târgovişte a demonstrat că faţă de sezonul trecut a crescut calitativ. De altfel, dâmboviţenii antrenaţi de fostul internaţional Marius Dobă au evoluat cu aproape aceeaşi “trupă” care pierdea fără drept de apel în faţa giurgiuvenilor precedentele trei întâlniri104-45, 107-46 şi 102-49.

Oaspeţii au condus cu 5-0 şi 7-2, iar accidentarea lui Adrian Vătculescu după numai câteva minute de joc le-a dat şi mai mare încredere în forţele proprii. Minunea nu a ţinut mult timp, avantajul târgoviştean spărgându-se asemeni unui balon de săpun spre finalul primului sfert. A contat şi inspiraţia antrenoarei Smaranda Iliescu, cea care l-a aruncat în luptă pe Marius Gâscă, jucătorul în vârstă de 33 de ani anulând avantajul oaspeţilor cu patru coşuri consecutive.

Cristi Nicolae a făcut diferenţa
Giurgiuvenii au câştigat primul sfert cu 18-13, pauza mare găsindu-i la adăpostul unui avantaj liniştitor (37-23). “Galben-albaştrii” aveau să îşi adjudece şi ultimele două sferturi chiar dacă pe final oaspeţii au avut o tresărire de orgoliu.
Cel mai bun marcator al partidei a fost Cristi Nicolae (25 de puncte), baschetbalistul giurgiuvean reuşind în acest meci şase aruncări de trei puncte.
Marius Dobă a făcut spectacol pe banca echipei oaspete. A fost un veritabil vulcan, muştruluindu-şi jucătorii (în special pe Cârnaru) şi având mereu ceva de reproşat arbitrului Adrian Cuvatov.

CSS Giurgiu – CSS Târgovişte 73-53 (18-13, 19-10, 16-12, 20-18)
CSS GIURGIU:
Vătculescu (3p), Cr. Nicolae (25p, 6x3), Alin Guţă [cpt.] (7p), Bicu (7p), V. Georgescu (10p, 1x3). Au mai evoluat: M. Gâscă (14p), D. Andrei (5p, 1x3), L. Marinescu, Nicoară, Fl. Oprea (2p) şi M. Ene. Antrenor: prof. Smaranda ILIESCU
CSS TÂRGOVIŞTE:
Pasalan (6p), Barbu [cpt.] (9p, 1x3), Ianuli (2p), Ştefan Ion (16p), Cârnaru (14p, 3x3). Au mai evoluat: D. Alexandru (2p), D. Chiriţă, R. Popescu, Al. Nicolae (4p), Bârlog şi Juravle. Antrenor: Marius DOBĂ

Următorul meci al echipei antrenate de Smaranda Iliescu, ultimul din acest an, va avea loc în deplasare, pe 4 decembrie, la Galaţi, contra celor de la CS Phoenix.