CSS Giurgiu a debutat cu dreptul în noul sezon

0
Cu 23 de puncte, Alin Guţă (la minge) a fost coşgheterul partidei

Formaţia de baschet masculin CSS Giurgiu a câştigat aseară, scor 87-71, meciul disputat pe teren propriu contra celor de la Steaua Turabo II Bucureşti, în prima etapă a Diviziei B (Seria 2).

Elevii profesoarei Smaranda Iliescu au intrat mai greu în joc, fiind conduşi după primul sfert cu 27-26, bucureştenii distanţându-se ulterior la zece puncte. Cursa de urmărire a CSS-ului a început pe finalul sfertului doi, aceştia reuşind să intre la pauză în avantaj, 46-43.
Cu mult mai puţine greşeli personale, şi pe fondul oboselii de care oaspeţii au dat dovadă, giurgiuvenii şi-au demonstrat superioritatea în sfertul trei pe care l-au câştigat la pas (22-9). Datorită diferenţei uriaşe de pe tabelă, gazdele şi-au permis luxul să evolueze în ultimele minute cu juniorii.
CSS GIURGIU: Vătculescu (16p, 1x3), Nicolae (14p, 1x3), Bicu (8p), A. Guţă (23p, 3x3), Georgescu (19p). Au mai evoluat: D. Andrei (5p), Nicoară (2p), Oprea, G. Damian. Antrenor: Smaranda ILIESCU.
CSA STEAUA TURABO II: Biasuti (15p, 4x3), Dincă (2p), Mihăiţă (8p), Florea (8p), Tehnoiu (10p, 2x3). Au mai evoluat: Albu (14p), Stavarache (14p, 1x3). Antr. Florin NINI
Următoarea partidă pentru CSS Giurgiu va avea loc pe 13 noiembrie, în deplasare, cu CSM II Bucureşti.