Baschetbaliştii giurgiuveni victorioşi în Bănie la o diferenţă de 11 puncte

0

Debut senzaţional pentru CSS Giurgiu în Divizia A de baschet masculin. Echipa antrenată de Theo Evans a câştigat în deplasare, scor 62-73, meciul disputat împotriva formaţiei SCM Craiova. Americanul Levar Seals a marcat 22 de puncte.

În primul meci din istoria baschetului giurgiuvean disputat în primul eşalon, băieţii de la CSS au reuşit să infirme calculele hârtiei şi să se impună pe terenul formaţiei SCM Craiova.

Ca şi în jocul cu Dinamo Bucureşti din “optimile” Cupei României, americanul Levar Seals şi-a dovedit calităţile extraordinare ţinând formaţia giurgiuveană conectată la miza partidei. Cu 22 de puncte marcate (dintre care 12 din aruncări de “trei”), 14 recuperări şi 3 pase decisive, Seals a fost de departe omul meciului deşi nu a fost introdus pe teren din primul minut.

Oltenii au început mai bine jocul şi, după primul sfert, aveau trei puncte avans (18-15). Intrarea lui Seals a echilibrat raportul de forţe din teren, giurgiuvenii adjudecându-şi sfertul secund (17-23) şi intrând în avantaj la cabine (35-38).

Primele trei minute din sfertul trei au fost de coşmar pentru CSS Giurgiu reuşind două puncte faţă de zece ale gazdelor care au preluat conducerea (45-40) însă trupa lui Theo Evans nu renunţă la luptă ci reuşeşte o revenire de senzaţie cu două minute şi jumătate înainte de finalul penultimului sfert (49-56) însă oltenii reuşesc să egaleze (56-56) iar finalul se anunţa unul încins.

Nu a fost chiar aşa pentru că oltenii aveau să clacheze marcând numai şase puncte faţă de cele şaptesprezece ale oaspeţilor care pleacă din Cetatea Băniei cu două puncte, şi un coşaveraj de +11, suficient pentru poziţia a patra a clasamentului.

SCM Craiova – CSS GIURGIU 62-73 (18-15, 17-23, 21-18, 6-17)
Sala Sporturilor “Ion Constantinescu”, Craiova.
Spectatori: 600.
Arbitri: M. Ciulin, V. Potra şi C. Trofim.

SCM CRAIOVA: Orbeanu (9p, 1x3), Ross (18p, 1x3), Vlaskovic (5p), Tomic (13p, 3x3), Bajic (9p). Au mai evoluat: Jabbi (2p), Petrişor (4p), Amarghioalei şi I. Albu (2p). Antrenor: Andelko MANDIC
CSS GIURGIU: Kraemer (2p) , I. Corneanu, Hardy (10p), Eller (14p), C. Mihai (2p). Au mai evoluat: Seals (22p, 4x3), Grubisic (6p), C. Vlaicu (8p) şi D. Bivolaru (9p, 1x3). Antrenor: Theo EVANS

Celelalte rezultate ale primei etape: GAZ METAN MEDIAŞ – Energia Rovinari 104-91, BC TIMIŞOARA – CSM Bucureşti 77-69, CSU Atlassib Sibiu – CSM Oradea 67-84, Dinamo Bucureşti – CS OTOPENI 87-94 (după prelungiri), Perla Harghitei Miercurea Ciuc – BCM U PITEŞTI 58-94, Politehnica CSS Unirea Iaşi – BC MUREŞ TÂRGU MUREŞ 51-88, CSU Ploieşti – U MOBITELCO CLUJ-NAPOCA 95-97 (după prelungiri).

Următoarea partidă pentru CSS Giurgiu va avea loc sâmbătă, 8 octombrie, pe teren propriu, în Sala „Prietenia”, contra formaţiei Dinamo Bucureşti.