Astra II în genunchi. Giurgiuvenii au pierdut al cincilea meci consecutiv

0
Astra II Giurgiu

Echipa de fotbal Astra II Giurgiu continuă să nu se regăsească în acest final de sezon. Jucătorii antrenaţi de Vasile Cosarek au bifat sâmbătă, 26 mai, cea de-a cincea înfrângere consecutivă, scor 1-2, cu CF Brăila.

De obiectivul tehnicianului Vasile Cosarek, chemat să antreneze ultimele cinci runde ale campionatului, s-a ales praful.

Chiar prima zi în care a sosit la Giurgiu în calitatea de „principal” al echipei, Vasile Cosarek a declarat că obiectivul său pentru ultimele cinci etape este obţinerea a cel puţin 9 puncte şi o clasare „peste” cea obţinută în ediţia precedentă de campionat.

În cele patru etape scurse cu Vasile Cosarek la timonă, Astra II Giurgiu a înregistrat patru înfrângeri (golaveraj 2-12) şi află pe locul 11, loc pe care va încheia ediţia 2011/2012 a Ligii Secunde de fotbal.

Ultima „ispravă” a Astrei II a avut loc sâmbătă, 26 mai, la Brăila, giurgiuvenii cedând, scor 1-2, în poate cea mai bună prestaţie din această lună.

Fără niciun jucător de la prima echipă a FC Astra, giurgiuvenii n-au putut împiedica înfrângerea, deşi au reuşit să marcheze o dată.

Brăilenii au început meciul în forţă, Câmpeanu punându-l la grea încercare pe Popa (minutul 8), iar Stelică Nicoliţă reuşind să-l „bată” pe portarul oaspeţilor (12) însă centralul Emil Voicu a anulat golul după o semnalizare a unuia dintre tuşieri.

După o primă repriză „albă”, au început să apară şi golurile. Necoară (50) deschide scorul după o lovitură liberă contestată îndelung de giurgiuveni, pentru ca Hoprich (54) să egaleze la prima acţiune mai închegată.

Trupa lui Viorel Ion îşi înteţeşte atacurile şi, după un nou gol anulat şi o „bară” a lui Otvoş, reuşesc să obţină toate cele trei puncte în urma unui penalty executat de acelaşi Necoară (minutul 90).

CF BRĂILA: Bucuroiu – Bosoi (cpt.), C. Marin, L. Ivan, Vlaicu – Voicu (61 Pungă), Otvoş, Puşcaşu (58 Moise), Necoară – S. Nicoliţă (71 Henry), A. Câmpeanu. Antrenor: Viorel ION
ASTRA II GIURGIU: G. Popa – C. Gheorghe (cpt.), Moroiţă, Bănaru, S. Constantin – Fl. Achim (89 Vârtopeanu), Hoprich (73 Condrea), S. Rotaru, M. Florea – Burlacu (85 M. Stan), Gafiţa. Antrenor: Vasile COSAREK

Stadion: „Municipal”, Brăila
Spectatori: 200
Arbitri: Emil Voicu (Bacău) – Andrei Simonis şi Gabriela Dănănae (ambii din Bucureşti).
Cartonaşe galbene: Vlaicu / M. Florea, Gafiţa, Condrea
Cartonaş roşu: G. Popa (89)

Următorul meci al Astrei II Giurgiu, ultimul din acest sezon, va avea loc sâmbătă, 2 iunie, pe teren propriu, contra celor de la FC Botoşani. În tur scorul a fost 3-0 în favoarea echipei moldave.