Astra II Giurgiu, surclasată la Tulcea

0
Giurgiuvenii au ajuns la cea de-a treia partidă consecutivă din campionat fără victorie

Oboseala acumulată de fotbaliştii Astrei II în urma partidei-maraton cu Universitatea Cluj din „şaisprezecimile” Cupei României şi-a spus cuvântul, giurgiuvenii pierzând sâmbătă după-amiază fără drept de apel partida disputată pe terenul Deltei Tulcea (scor 0-4).

Dobrogenii au început meciul în forţă având două ocazii în primele două minute. Cu toate că s-a ratat mult, în special la poarta lui Gavrilaş, o singură ocazie avea să fie concretizată pe tabelă până la pauză. Nigerianul Henry este găsit ideal cu o pasă în adâncime şi reia simplu din interiorul careului (minutul 21).

Oaspeţii ies mai motivaţi de la cabine şi ratează trei mari ocazii în primele zece minute ale actului secund. Bogdan Rusu (de două ori singur cu Stoicescu) şi William (şut puţin peste transversală din lovitură liberă) nu reuşesc egalarea, iar ocaziile se răzbună.

Florea (63 şi 70 din penalty) şi Răzvan Radu (90) stabilesc scorul final: 4-0 pentru Delta Tulcea şi una dintre cele mai drastice înfrângeri din ultimele sezoane pentru giurgiuveni.

ASTRA II GIURGIU: Gavrilaş – C. Gheorghe (cpt.), Şanţmare, Prunescu, S. Constantin (61 Tigoianu) – William (71 Ochia), Vădrariu, Ologu (64 G. Marcu), V. Dinu I – B. Rusu, Fonseca. Antrenor: Imilian ŞERBĂNICĂ.