Arde Giuleştiul! Victorie de senzaţie a Astrei Giurgiu în faţa Rapidului. Giurgiuvenii sunt pe doi, după Steaua

0

Echipa de fotbal Astra Giurgiu a câştigat luni, 5 noiembrie, în deplasare, cu scorul de 2-0, formaţia Rapid Bucureşti într-un meci contând pentru etapa a XIV-a a Ligii I. Tembo a fost eroul partidei, reuşind să "semneze" o dublă (minutele 30 şi 69).

Giurgiuvenii au detonat "bomba" în Giuleşti, reuşind să se impună într-o manieră categorică. Duelul "intermediarilor" a fost câştigat net de Valentin Sinescu, care a folosit din nou cu succes sistemul 1-4-2-3-1.

Zambianul Fwayo Tembo a fost încă o dată determinant pentru "astrali", acesta deshizând scorul în minutul 30 după o pasă a lui Distefano, pentru ca în minutul 69 să împingă în plasă o minge bâlbâită de apărarea adversă.

Suporterii rapidişti au scandat împotriva patronului George Copos şi preşedintelui Constantin Zotta în timp ce galeria Astrei i-a ironizat pe adversari cu apelativul "Serie B".

Alb-vişinii au încheiat partida în numai zece jucători, atacantul Alex Ioniţă fiind eliminat în minutul 88 pentru cumul de cartonaşe galbene.

În urma acestei victorii, Astra Giurgiu a trecut pe locul secund al clasamentului, cu 27 de puncte, depăşind la golaveraj Pandurii Târgu Jiu care a făcut doar egal pe teren propriu cu CS Turnu Severin (scor 2-2).

Etapa următoare Astra va întâlni Petrolul Ploieşti în cel mai aşteptat meci al acestui tur de campionat.

RAPID BUCUREŞTI: Pecana - M. Roman, Oros (73 Burcă), Glauber, Bozovic - Grigorie, Texeira, N. Grigore (cpt.), Milisavljevic (46 Ilijovski) - Herea, Goga (46 Ioniţă). Antrenor: Marian RADA

ASTRA GIURGIU: S. Lung - G. Enache, Găman (cpt.), A. Mureşan, Bărboianu - Seto, Yahaya - Tembo (90+4 William), Distefano, J. Morais - Ivanovski (77 Fatai). Antrenor: Valentin SINESCU