Stiri din Giurgiu

A murit cel mai vârstnic cojocar din Giurgiu. Acesta avea 102 ani şi o poveste de viaţă extraordinară

4 octombrie 2011, 14:54 |  Autor: Bogdan Vladu | 

Cuvinte cheie: Giurgiu, Tudor Roşca, longevitate, cojocar 102 ani, cel mai bătrân,

Familia şi credinţa au fost pe primul plan pentru Tudor Roşca

Giurgiu

Familia şi credinţa au fost pe primul plan pentru Tudor Roşca

 

Tudor Roşca, unul dintre cei mai longevivi giurgiuveni, s-a stins din viaţă azi noapte la vârsta de 102 ani. Născut în anul 1909 în localitatea Oinacu, Tudor Roşca a fost cojocar, a luptat în cel de-al doilea război mondial. Bătrânul s-a remarcat prin viaţa echilibrată, alături de familie şi de Dumnezeu.

„Cel mai frumos petic din viaţă este cel de căsătorie. Cei doi care se iau nu mai sunt doi ci unul singur” obişnuia să spună de fiecare dată Tudor Roşca când cineva îi trecea pragul casei.

Alături de Maria, soţia sa, forma o familie de aproape şapte decenii. Era foarte ataşat de aceasta şi de casa pe care o ridicase cu mâna sa. Deşi avea 102 ani, bătrânul tăia lemne şi îşi ajuta soţia la treburile casnice.

Tudor Roşca a decedat azi noapte perfect lucid, acesta susţinând până în ultima clipă că este sănătos tun. „Daniela, sunt sănătos, nu am nimic” a spus acesta, pe patul de moarte, fiicei sale care i-a stat la căpătâi tot timpul.

„A fost un om extraordinar. Nu se supăra pe nimeni, foarte optimist şi liniştit. Nu a băut, nu a fumat şi nici nu a curvăsărit. A fost un familist convins. Este o mare pierdere pentru cei care l-au cunoscut” a declarat pentru ADS Giurgiu, Ioan Gheorghe, unul dintre vecini.

Trupul neînsufleţit al lui Tudor Roşca va fi înmormântat mâine, 5 octombrie, în jurul orei 12.30, la cimitirul Smârda din municipiul Giurgiu.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Poticnelile Guvernului Ponta

    Ovidiu Nahoi

    De oriunde ar veni, uninominalul are aceleași probleme.

    România – duşmanul de serviciu

    Ion Cristoiu

    Român e, atât pentru scriitor, cât şi pentru redactor, tot ceea ce poate fi opus termenului de sovietic.

    Grăjdanul lui Ponta, Grăjdanul lui Năstase

    Grigore Cartianu

    Au trecut şase zile de când Constantin Adrian Balaban Grăjdan a folosit Guvernul pe post de maşină de spălat a chiloţilor penali ai lui Adrian Năstase.

    Preţul benzinei, umflat cu pompa

    Ovidiu Marincea

    Avem nevoie de bani la buget pentru că tocmai ne-am propus să-l ciuruim cu nişte creşteri salariale, nişte bani la pensionari... De unde îi luăm? Păi din taxe! Bun, să suprataxăm ceva! Aşa par să gândească guvernanţii, oricare ar fi ei, de 20 de ani.

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole